Talip ÖZTÜRK
SANKO Koleji 11’inci sınıf öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ve 64 ülkeden bin 638 öğrencinin bin 307 proje ile katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda dünya birincisi oldu. SANKO Koleji öğrencilerinden Ekin Asyalı ve Sude Naz Gülşen, proje danışman öğretmenleri Özgül Güner rehberliğinde hazırladıkları, “Vücutta ve İçeceklerde Bulunan Yabancı Maddelerin Tespitini Yapabilen Akıllı Hidrojel Sentezi ve Hidrojelli Bileklik Tasarımı” projesiyle hem kimya alanında dünya birinciliği hem de Sigma Xi (The Scientific Research Honor Society Third Physical Science Award) özel ödülünü kazanarak önemli bir başarıya imza attı.
SANKO Okulları’nın vizyonunda bilimsel çalışmaların önemli yer tuttuğunu söyleyen Özel SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, “Öğrencilerimizin çok yönlü bir şekilde yetişmelerini istiyoruz. Bilimsel çalışmalar bizler için olmazsa olmaz. Küçük yaştan itibaren çocuklarımızı bilimsel çalışmalara yönlendiriyoruz. Öğrencilerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Amerika Birleşik Devletleri’nde dünya birinciliğini ülkemize kazandırmaları çok önemli” dedi.
İstedikleri üniversiteye sınavsız girebilecekler
SANKO Liseleri Müdürü Dilşad Erdoğan ise okulda proje tabanlı dersler verdiklerine dikkat çekerek, “Öğrencilerimiz bu projelere önce inanarak sonra fikir geliştirerek danışman öğretmenlerimiz eşliğinde çalışıyor. Bu başarıyı elde ettiğimiz için gururluyuz. Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okul yönetimine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Hafta sonu gerçekleştirdiği Gaziantep ziyaretinde SANKO Koleji’nin dünya birincisi öğrencileri Ekin Asyalı ve Sude Naz Gülşen’in projelerini dinleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğrencileri kutladı. Öte yandan SANKO Okulları öğrencileri Ekin Asyalı ve Sude Naz Gülşen, ISEF’de elde ettikleri dünya birinciliği derecesi sayesinde YKS 2024 sınavına girmeksizin istedikleri üniversitenin kimya ile ilgili bölümlerine şartsız kayıt yaptırma hakkı kazandı.