Duygu GÖKSU
Turizm cenneti Muğla’da tarım sektörü, katma değeri yüksek üretimle zenginleşmeye başladı. Muğla’nın tarım ürünleri arasında çilek zirveye çıktı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla’yı yaz kış kaliteli ve lezzetli çilek üretim üssü haline getirdiklerini söyledi.
Muğla’nın özellikle son üç yılda iklimi ve doğasıyla uyumlu zengin bir tarımsal ürün gamına kavuştuğunu söyleyen Barış Saylak, “Alternatif tarım ürünleri arasında zirveye çilek oturdu. Muğla’yı yaz kış kaliteli ve lezzetli çilek üretim üssü haline getirmekten mutluyuz. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) desteğiyle 2018 yılında başlatılan Çilek Projesi ile il genelinde üretim alanları iki katına çıktı. Muğla’daki 49 çilek üreticisine sağlanan desteklerle üretim alanına 147 dekar daha eklendi. 2021 yılında Muğla’da 3 bin 507 ton çilek üretimi yapıldı. Muğla çileği, kalibresi, lezzeti ve raf ömrü ile her geçen yıl daha fazla talep görüyor” diye konuştu.
Projenin her aşamasında üreticilerin yanında olduklarını ve çilek fide desteğinin yanı sıra, malç ve sulama için gerekli sistemleri temin ettiklerini söyleyen Barış Saylak, “Üreticilere gübre ve ilaç desteği verdik. Teknik ekiplerimiz üretimin her aşamasında üreticilerimizle birlikteydi. Bugün, sahil bölgelerinden yüksekteki yaylalara kadar, Muğla’nın hemen her bölgesinde çilek üretiliyor. Yüksek bölgelerde, ilk don olayı yaşanana kadar açıkta üretim sürdürülüyor. Örtü altı üretimle birlikte Muğla’da 12 ay çilek üretimi sürdürülebilir hale geldi. Muğla’da yaz kış her mevsim, iri ve lezzetli çilek bulabilirsiniz” dedi.
Muğla çileği ihracatçıların radarına girdi
Muğla çileğinin, iç pazarın ardından ihracatta da talep gören ürünler arasında yerini aldığını söyleyen Barış Saylak, sezon dışında yetiştirilen ürünlerin daha yüksek fiyattan alıcı bulduğunu belirterek, özellikle turizm bölgelerinden gelen talebin de üreticileri sevindirdiğini söyledi.
Hedeflerinin, tarımsal gelirlerin ciddi rakamlara ulaşmasını ve Muğlalı üreticilerin daha fazla kazanmasını sağlamak olduğunu söyleyen Barış Saylak, “Bölgede üretilen ürünün, sadece ihracata değil, bölgedeki tüketiciye de sunulmasını sağlayacak uygulamalar ve projeler geliştiriyoruz. Muğla kırsalında çok ciddi üretim potansiyelimiz var, bu üreticilerimiz adeta kelebek etkisi yaratarak çevresine de örnek oluyor. Böylece kırsal kalkınma hedeflerimize çok daha hızlı ulaşıyoruz. Ürün çeşitliliğini artırırken, bir taraftan da ürün kalitesini yükselterek çiftçilerimizin ekonomik durumlarını iyileştiriyoruz” dedi. Saylak, Muğla’daki çilek üreticilerinin, verimi ve pazarlama gücünü artırmak üzere Muğla Çilek Üreticileri Birliği’ni faaliyete geçirdiklerini sözlerine ekledi.