Sektöre 1969 yılında adım atan Kurtman Endüstriyel Ürünler, faaliyetlerine ikinci jenerasyonla devam ediyor. Kurtman Endüstriyel Ürünler Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Kurtöz, yola çıkış amaçlarının bağlantı elemanları konusunda yaşanan ithalat çıktısının önüne geçmek olduğuna işaret ederek, yanı sıra 20 ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizdi. Bağlantı elemanlarının dayanım süresini artırmak adına yaptıkları çalışmalardan bahseden Kurtöz, “Bağlantı elemanlarının dayanım süresini önemli ölçüde artırdık. Türkiye’de pasivasyonla ilgili birçok şirketin bağlantı elemanları konusunda tuz testi raporları maksimum 98 saattir. Bizim imal ettiğimiz ürünlerin tuz testi sonucunda beyaz pas süresi 268, kırmızı pas süresi ise 400 saat dolayında. Bu süreler ürününün sabit bir ortamda tuz püskürtülmesi sonucu ortaya çıkan verilerle elde ediliyor” ifadelerini kullandı. İmalat sürecinde kullandıkları hammaddelerin ‘çatlak kontrollü’ olduğuna dikkat çeken Kurtöz, “Ürün belli bir derinliğe kadar ses kontrollerinden geçiyor. Bu da ürünün maliyetini hammadde bazında artırıyor. Ancak kullanım hususunda sektördeki birçok oyuncuya ciddi avantajlar sağlıyor” dedi. Diğer taraftan ürünlerini korumak ve taklit markalara karşı öne çıkmak adın firma unvanlarının Avrupa genelinde marka tescilini de aldıklarını kaydeden Kurtöz, ihracatçı firmaların fikri, sınai ve mülkiyet hakları konusuna önem vermesi gerektiğine işaret etti.
Gelirin yüzde 60’ı ihracattan elde ediliyor Cirolarının yüzde 60’lık kısmının ihracat girdilerinden oluştuğunun altını çizen Kurtöz, “Cirosal bazda değerlendirme yaptığımızda TL bazında yükseliş olsa da döviz bazında işlem yaptığımız için süreç bu kapsamda bizim için stabil gidiyor. Portföyümüzde 8 bin 500 çeşit ürün var. Bunların da yaklaşık bin tanesi hareket kabiliyeti yoğun olan; dişililer, piston parçaları, hidrolik makine aksamları gibi ürünlere yönelik” bilgisini verdi. İlk ihracat faaliyetlerine 1990’lı yıllarda Suudi Arabistan’la başladıklarını dile getiren Kurtöz, “2005’ten sonra AB ülkeleri ve Rusya gibi pazarlara da açılmaya başladık. Şu anda Ortadoğu ve Afrika bölgesine yönelik pazar araştırmalarımız devam ediyor” diye konuştu. Sadece 68 personelle tek vardiyada aylık bazda 1 milyon adet üretim yaptıklarını kaydeden Mesut Kurtöz, “Personel konusundaki sorunumuzu çözebilirsek bu rakamı 2 hatta 3 milyon adetlere çıkarabiliriz. Özellikle buradaki birçok firmanın en büyük sorunu vasıfl ı ya da vasıfsız personel bulma konusundaki eksiklik” ifadelerini kullandı. Diğer yandan üretim hattında otomasyona sürecine ilişkin çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kurtöz, hem üretim hem de personel verimliliğini artırmayı amaçladıklarını belirtti. Edirne Süloğlu OSB’ye de yatırım yaptıklarına dikkat çeken Kurtöz, burada farklı bir firma ismiyle faaliyet göstereceklerini söyledi.
‘Standartlaşma konusunda özel sektör ve kamunun iş birliğine gitmesi gerekiyor’
Türkiye’de bağlantı elemanları konusunda belirli bir standardın oluşturulması gerektiğini ve bu konuda TSE’nin önemli bir role sahip olduğunu dile Kurtöz, şunları söyledi: “Standartlaşma konusunda özel sektör ve kamunun iş birliğine gitmesi gerekiyor. Böylece sektörümüz belirli pazarlardaki etkinliğini artırabilir. Diğer taraftan denizcilik sektöründe bizim klas kuruluşumuz tarafında verilen belgelendirmelerin Avrupa’da bazı ülkelerde geçerli olmadığını gördük. Bu alanda da çalışmalar yapılması gerekiyor.”