Nihat DELİBAŞI
Türkiye’nin ilk şiir temalı konsept oteli Şiir Otel Genel Müdürü Yusuf Kaya, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini söyledi.
52 odalı otelin 28 odasını 2,5 milyon TL’lik yatırımla yenileyerek yaz sezonuna giriş yaptıklarını bilgisini paylaşan Kaya, “Denizli’nin ilk ve tek butik oteli olarak ilkleri kentimize ve misafirlerimize yaşattık. Çevreci bir oteliz, sıfır atık sertifika sürecimiz devam ediyor. Eelekt8rikli araç şarj istasyonumuz 2 aydan bu yana hizmette. Bozkurt ilçesinde 1 (bir) MgW gücünde güneş enerji santrali (GES) inşa ediyoruz. Yeni yılla birlikte otelimizin enerji ihtiyacını GES’ten karşılayacağız” diye konuştu.
Denizli şehir otellerinin konaklamalarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düşüş yaşandığını belirten Kaya, “Pamukkale gibi bir cevherimiz var yeterince kullanamıyoruz. Pamukkale’nin kent, bölge ve ülke turizmine katkısını artırmamız lazım” dedi. Pamukkale’yi ziyaret eden yabancı turistlerin ağırlıklı olarak Uzakdoğu’dan geldiğini, pandemi kısıtlamalarına henüz son veren Çin başta Uzakdoğu ülkeleri turistlerinin bölgeye gelişinin zaman alabileceğini kaydeden Kaya, yerli turistin ise günübirlik turları tercih ettiğini söyledi. Pamukkale ve Laodikya antik kent turlarında hareketliliğe değinen Kaya, özel lezzetlere sahip Denizli mutfağının da gastronomi turizminde öne çıkarılması için çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Kaya, “Kent merkezinde müze eksiği hızla giderilmeli. Pamukkale ve Salda Gölü’nü ziyaret eden yerli yabancı turiste hitap edecek sosyal donatı alanları artırılmalı” ifadesini kullandı.