Ahmet YİĞİT
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Korykos Antik Kenti’nin bir parçası olan ve yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği Kızkalesi’nin 3 bin olan nüfusu, Kurban Bayramı’nda 70 bine ulaştı. Tatilcilerin günübirlik gelmesi ve ihtiyaç duydukları ürünleri beraberinde getirmesi nedeniyle otel ve restoran gibi tesisler istenen ciroya ulaşamadı. Kentteki 11 mavi bayraklı plajdan ikisine sahip olan Kızkalesi’nde konaklama tesisleri yüzde 100 doluluğa ulaşmasına rağmen, gelenlerin dar bütçeleri nedeniyle tesislerin imkânlarından faydalanmak istememesi, turizm işletmecilerini hayal kırıklığına uğrattı.
“Günübirlikçi, yazlıkçı ve turizmcileri ayırmalıyız”
Kızkalesi Turizm ve Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, Kızkalesi’ne olan ilginin giderek arttığını söyledi. Beldenin oluşan yoğunluğa rağmen istediği geliri elde edemediğine dikkat çeken Çalışkan, “Tatil beldemize gelen konuklar, arabasına kumanyasını, yoldan meyvesini alıp bu ürünleri sahilde tüketen insanlar. Bu insanlar, esnaftan herhangi bir şey almıyor, otellerde konaklamıyor, burada otele gelen veya ev yatırımı yapan yazlıkçıların rahatını kaçırıyor. Günübirlikçi, yazlıkçı ve turizmcileri ayırmadığımız sürece Kızkalesi bölgesinin kalkınmasın mümkün değil. Dolayısıyla bizim bunlara çözüm bulmamız lazım. Kızkalesi turizminin canlanması için tüm kamu kurum kuruluşlarının, yerel yöneticilerin, işletmecilerin ellerini taşın altına koyması gerekiyor. Kızkalesi kendisini revize etmediği, markalaşmayı tam anlamıyla başaramadığı sürece her sezonu yine hüsranla geçirmeye devam edecek” diye konuştu.
Bayram tatilinde altyapının artan nüfusa yetmediğini, kanalizasyonda taşmalar olduğunu anlatan Hüseyin Çalışkan, yaklaşık 30 yıl önce inşa edilen altyapının elden geçirilmesinin önemini vurguladı. Sürekli boruların patladığı bölgede kötü kokuların rahatsız edici boyuta ulaştığını aktaran Çalışkan, “Kızkalesi, Mersin’in turizm yüzüdür. Yetkililer sorunlarımıza kulak vermeli ve sorunlarımızı çözülmeli” dedi.