Nurettin BAKİ
Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) 1 Ağustos’ta 11,5 TL olarak açıkladığı çiğ süt tavsiye fiyatı, artan maliyetlerden dolayı besicilerin cebine yansımadı. Çiğ süt fiyatının maliyetler karşısında anlamsız kaldığını belirten Tire Süt Kooperatif Başkanı Osman Öztürk, “USK çiğ süt fiyatını açıkladığı gün mazota zam geldi. Mazota zam demek diğer bütün girdi maliyetlerin artması demek. Üretici daha zamlı süt parasını almadan, elindeki bütün paralar maliyetlere gitti. Bu noktada daha kalıcı, üreticiyi destekleyici politikalara ihtiyacımız var” dedi.
Üreticinin desteklenmemesi durumunda hayvancılığın bitme noktasına gelebileceğini vurgulayan Öztürk, “Üreticilerimizin maliyetler karşısında yaşadığı sıkıntılardan hayvancılığın ithalat kısmıyla ilgilenmek için zamanımız bile kalmıyor. Türkiye’de ve bölgemizde anaç hayvanlar kesildi, hayvan sayısı azaldı. Maalesef bu sorun karşısında hemen en kolay yol olan ithalat seçiliyor. Girdi maliyetlerin arttığı bir ortamda, bütün sektör bu işin böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Üreticilerimizi, besicilerimizi desteklemezsek, hayvancılığımız yavaş yavaş azalacak ve bitme noktasına gelecek” dedi.
“Bedelini birlikte ödeyeceğiz”
2011 yılında İzmir Tire’de 2 bin dönüm arazi üzerinde kurulan, bugün 35 bin metre kare kapalı alanda toplam 3 bin kapasiteli süt inekçiliği ve besi hayvancılığı yapan TİTAR Hayvancılık ve Tarım Gıda Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Doğan ise kazançlı giden kasaplık besi hayvancılığının Güney Amerika ve Avrupa ülkelerinden ithal edilen canlı hayvanlarla ortadan kalktığını söyleyerek, “Kasaplık besi hayvancılığı bir süredir kazançlı gidiyordu ancak Güney Amerika ve Avrupa ülkelerinden ithalat izinlerinin verilmesi ile limanlarımızdan ciddi miktarlarda canlı hayvan girmeye başladı. Bir süre sonra yerli üretici elindeki hayvanları zararına satmak zorunda kalacak. Tüketici açısından geçici olarak faydalı görünse de uzun vade de toplum olarak bu politikanın bedelini hep birlikte ağır bir şekilde ödeyeceğiz. İthalatı önceleyen politikalar yetiştiricilik yapan vatandaşlarımızı üretimden soğutuyor. Akıl alır gibi değil. Bir taraftan ciddi döviz ihtiyacımız var iken bir taraftan dışarıya, ithalat nedeni ile döviz transfer ediyoruz” ifadelerine yer verdi.