Mehmet Nabi BATUK
Şanlıurfa’nın Siverek, Viranşehir, Akçakale, Ceylanpınar ilçelerinde Dicle Elektrik’in (DEDAŞ) fatura borcunu ödeyemeyen çiftçilerin elektriğini kesmesi, sulamanın yetersiz kaldığı tarlalarda kurumaya yol açtı. Söz konusu ilçelerde yetiştirilen karpuz, mısır ve pamuk ürünleri sulama yapılamadığı için kuruyor. Konuyla ilgili hasar tespit çalışmaları sürerken, sulamanın yetersiz olması nedeniyle bölgedeki ürün kayıplarının artmasından endişe ediliyor. Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, yerel ve merkezi yetkilileri DEDAŞ’a karşı göreve davet etti.
Şanlıurfa’nın bir tarım kenti olduğuna dikkat çeken Mustafa Yılmaz, “Sulama işlemlerinde kuyu sistemini kullanan üreticilerimiz artan enerji maliyetlerinden dolayı faturalarını ödeyemez durumda. Gelen elektrik faturaları belirli bölgelerde o kadar yoğun ki çiftçi ürününün tamamını satsa bile elektrik faturasını ödeyemiyor. Şu anda çiftçilerin ödenmeyen elektrik faturaları şişmiş durumdayken DEDAŞ ise alacaklarını tahsil edemiyor. Bölgemizde yoğunlukla üretilen pamuk ve mısır ürünlerinin fenolojik özellikleri nedeniyle suya en çok ihtiyaç duyulan önemli bir dönemdeyiz. Eğer üreticilerimize yeniden elektrik verilmezse pamuk ve mısırda ciddi bir verim kaybı yaşayacağız. DEDAŞ’ın bu olumsuz uygulamalarına karşı merkezi ve yerel yöneticilerimizi bir an önce göreve davet ediyoruz” dedi. Kuyu sulama sistemine sahip çiftçilerin enerji maliyetlerini azaltacak yeni mevzuat değişiklikleri gerektiğini ifade eden Yılmaz, ayrıca çitçinin güneş enerjisinden faydalanması için de çeşitli hibe ve destek projeleri geliştirilmesini beklediklerini dile getirdi.
“Çiftçi, gıda arz güvenliğini sağlayan değer olarak görülmeli” Elektrik Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Sabri Yücel ise temel sorunun DEDAŞ’ın çiftçilere olan bakış açısı olduğunu belirtti. DEDAŞ’ın, çiftçilere kâr getirecek bir abone mantığıyla değil, ülkedeki gıda arz güvenliğini sağlayan değerlerden biri olarak bakması gerektiğini ifade eden Yücel, tarımsal alanlara sağlanan elektrik birim fiyatlarını daha sürdürülebilir oranlara indirilmesi gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Kuyu sulama sisteminde çiftçinin elektrik maliyeti, dekar başına aylık 2500 TL’yi buldu. Kâr marjı odaklı elektrik dağıtım sisteminden uzaklaşılmadığı sürece bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz. Özel şirketlerin kırsal alandaki elektrik dağıtım ve abone faaliyetleri bir an önce askıya alınmalı ve bu bölgeler yeni bir yapılanma ile kamu yararı gözeten elektrik dağıtım sistemine entegre edilmeli.”