Hasan COŞKUN
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı A. Akgün Altuğ; hatıra ormanı oluşturacaklarını, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında ilk fidanları dikmeye başlayacaklarını ifade etti. Altuğ, “Ocak ayında detaylarını paylaştığımız Adapazarı Korucuk mevkiinde belirlenen alana 2023 yılı içerisinde 10 bin fidan dikimi gerçekleştireceğiz ve yaklaşık 200 ton karbondioksit salımını engellemiş olacağız. Odamızın, dolayısıyla üyelerimizin karbon kredisinin artmasına zemin hazırlamış olacağız” dedi.
AB ülkelerinin, artan karbon salımını önlemek amacıyla Ekim 2023’te devreye alacağı Yeşil Mutabakat süreci ile ilgili oda olarak çalışmalara hızla devam ettiklerini belirtti. Bu doğrultuda oda bünyesinde Yeşil Mutabakat Komisyonu kurduklarını hatırlatan Altuğ, Sakarya TSO’nun karbon ayak izi ölçümünü yaptıklarını da ifade eden Altuğ, “Yeşil Mutabakata Uyumlu İhracatın Arttırılması Danışmanlığı Projesi’ ve firma bazlı yeşil mutabakat uyum testini hayata geçirdik. Bu proje kapsamında talep eden oda üyesi 10 firmaya danışmanlık hizmeti verdik” dedi.
Yeşil Mutabakat kapsamında elektrikli şarj istasyonu kurduklarını aktaran Altuğ, “Çatılarımızda GES projesini başlattık. Bu ay devreye alınmasını planlıyoruz. Ayrıca iki üniversitemizle de ‘yeşil mutabakat elçileri’ staj programı protokolünü imzaladık. Bu konuda firmalarımıza da bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Ancak, yeşil mutabakata uyum kapsamında özel sektörün teşvik ve desteklere ihtiyacı var. Üreticilerimizin yasal düzenlemelerle rekabet gücü korunmalı, dönüşüm için destekler artırılmalı ve bürokratik süreçler azaltılmalı” şeklinde konuştu.