Tuba CANPOLAT
Gaziantep’te 2006 yılından beri Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerine konteyner üreten İtina Prefabrik, deprem sürecinde kapasitesini artırarak, depremzedelerin barınma sorununu bir nebze çözüme kavuşturdu. Kurulduğu günden bugüne ASELASAN, SANKO, TUSAŞ gibi büyük firmalara konteyner üreten firma, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından sosyal sorumluluk misyonuyla yönünü deprem kentlerine çevirdi. Depremzedelerin barınma sorununu ortadan kaldırmak adına işletmelerinde topyekûn seferberlik ilan ettiklerini söyleyen İtina Prefabrik Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Dalgacı, “Tüm olumsuzluklara rağmen çok zor ve kısıtlı bir zamanda 600 konteyner yaparak insanlarımızı barınma sıkıntısından kurtarmaya çalıştık” dedi. Deprem sürecinde Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Sanayi Odası koordinasyonunda oluşturulan ihtiyaç haritasına göre, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri için üretim yaptıklarını anlatan Bilal Dalgacı, “Deprem sonrasında işlerimizin yoğunluğu tarihimizde görmediğimiz kadar arttı. Daha fazla üretim yapmak durumundaydık, krizi çözmek için öncelikle İslahiye ve Nurdağı için üretim yapmaya başladık. Ülkenin tüm hammadde tedarik noktalarından malzeme temin ettik. Çok zor bir zamanda, sahada iş yapıp insanlarımızı barınma sıkıntısından kurtarmaya çalıştık” diye konuştu. Deprem sürecinde yüzde 100 kapasite ile çalıştıklarını dile getiren Dalgacı, Kahramanmaraş, Malatya, Hatay, Adıyaman ve İslâhiye-Nurdağı için toplam 600 konteyner ürettiklerini ifade ederek, “Ürünlerimizi bölgeye yolladık, normalde bir aile için tasarlanan konteyner, birçok aileye ev oldu süreç içinde. Her ürün en az dört beş ailenin barınmasını sağladı. Bu da sürece sağladığımız katkıyı gözler önüne seriyor” dedi.
“Deprem krizi, sektör için fırsat oldu”
Krizin sektör için fırsata dönüştüğünü de aktaran Bilal Dalgacı, bu süreçte sektörün öneminin de ortaya konduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Biz, ticaret yaparken ürünlerimize ilişkin, hızlı kurulum, sökülüp takılabilme özelliği gibi alternatifleri sunup depremde hayat kurtarma etkisini en sonda söylüyorduk. Depremden sonra ürün pazarlamada ilk bahsi edilen unsur, olası bir yıkımda prefabrik yaşam alanlarının hayat kurtarıcılığı oldu. Prefabrikte yalıtımın ne kadar önemli olduğunu söylüyorduk ama insanlar depremde, o kış soğuğunda birebir tecrübe etmek zorunda kaldı maalesef. Şimdi biz ürün özelliklerini sıralamadan, müşteri gerekli olan her detayı anlatıyor ve talep ediyor.”