Çelik konstrüksiyon alanında terzi usulü projelere imza atan Mina Demir Çelik, yeni yatırımlarla üretimi artırmayı hedefl iyor. Mina Demir Çelik firma sahibi Fuat Sadullahoğlu 2015 yılında şirketi kurduklarına işaret ederek, imalata ilk olarak Esenyurt Evren-1 Oto Sanayi Sitesinde 200 metrekarede başladıklarını bildirdi. 2016’da Esenyurt’taki tesislerine taşındıklarının altını çizen Sadullahoğlu, “Burada bin 400 metrekarede faaliyetlerimiz sürüyor, ağırlıklı olarak çelik konstrüksiyon işleri yapıyoruz. Çatı, ara kat projeleri başta olmak üzere, aldığımız işlerin tamamını projeli bir şekilde yapıyoruz. Bizi piyasadaki diğer oyunculardan ayıran en büyük özellik istenilen özelliklere göre projeleri de kendimizin çizmesi ve müşterimize bu şekilde katkı sunmamız. Çoğu projeyi kendi mühendislik kadromuzla çözüyoruz” ifadelerini kullandı. Ağırlıklı olarak orta ölçekli projelerde yer almayı tercih ettiklerini kaydeden Sadullahoğlu, büyüme ivmelerini temkinli bir şekilde sürdürmek istediklerini vurguladı. Gerçekleştirdikleri yatırımları kendi öz kaynaklarıyla hayata geçirdiklerini kaydeden Sadullahoğlu, bankalardaki kredi maliyetlerinin sanayici açısından çok yüksek olduğunu ifade etti.
Yatırımlarda temkinli ilerliyor
Son bir yılda yaklaşık 25 proje teslim ettiklerinin altını çizen Sadullahoğlu, “Küçükçekmece Pazar Yeri, Gemlik TOGG fabrikasının kafeterya projesi gibi büyük çaplı işlere imza attık. Bu süreçte yeni projeleri de portföyümüze katarak ilerlemeye devam ediyoruz” diye konuştu. İlave tesis yatırımını mevcut fabrikalarının yakınında bir lokasyonda devreye alacaklarının altını çizen Sadullahoğlu, “Makine siparişlerimizi de verdik. Bu ürünlerin gelmesiyle birlikte üretim hacmimizi yüzde 50 artırmayı planlıyoruz. Bu yatırımla ilave olarak yurtdışı projelerde de yer almayı hedefliyoruz ” açıklamalarında bulundu. Yatırım konusunda da temkinli bir şekilde ilerlemeyi tercih ettiklerine vurgu yapan Sadullahoğlu, “Büyüme bağlı olarak risklerin de arttığını görüyoruz. Özellikle ekonomik belirsizliğin yoğun olduğu bu dönemlerde büyüme ve yatırımlar konusunda temkinli ilerliyoruz” diye konuştu.
İş hacmini yüzde 40 artırdı
Kalifiye elaman sorunun had safhaya ulaştığına dikkat çeken Sadullahoğlu, “Sanayideki özellikle emek yoğun sektörlerde sürdürülebilirliğin devam etmesi adına eleman sorunun çözmemiz lazım. Açıkçası bu konuda önümüzü görmekte zorlanıyoruz” dedi. Üretim hacimlerini son bir yılda yüzde 40 dolayında artırdıklarını dile getiren Sadullahoğlu, “Personel bulsaydık bu sayıyı daha fazla artırabilirdik” şeklinde konuştu. Vardiyalı çalışma sistemine geçtiklerini dile getiren Sadullahoğlu, gelen taleplere bağlı olarak iş hacimlerinin arttığını kaydetti.