Adnan AÇIKGÖZ
Mersin’in Mut ilçesinde 1999 yılında aile işletmesi olarak kurulan Kılınç Süt, ihracat için krema üretecek. Irak ve Dubai pazarına yönelik krema üretimi için ekipman yatırımını tamamlayan firma, 2024 yılında ilk sevkiyatı gerçekleştirmeyi planlıyor. 5 bin metrekarelik tesisinde, günlük 40 ton süt işleyen firma, 35 kişinin istihdam edildiği fabrikasında ürettiği süt mamullerini, 45 kentteki marketlerde tüketiciyle buluşturuyor. Firmanın ürünleri, online alışveriş ile Türkiye’nin her noktasından tedarik edilebiliyor. Hammadde alımından sevkiyata kadar gıda güvenliğini ön planda tutan Kılınç Süt, TSE 9001 Kalite Yönetim Sistemi, TSE 22000 Gıda Güvenliği Sistemi, TSE 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi ve TSE 14001 Çevre Güvenliği Sistemi belgeleriyle 5 çeşit markayla üretim yapıyor.
“Ürün gamımızı farklı pazarlar için geliştireceğiz” Portföylerinde 80-100 arası ürün barkodunun bulunduğunu ve yakın zamanda krema üretimine başlayacaklarını belirten Kılınç Süt Yönetim Kurulu Üyesi Endüstri Mühendisi Merve Kılınç Adıgüzel, “Şu an için blok, rende ve dilimli kaşar peyniri, taze beyaz peynir, dil, örgü, çeçil, lavaş peyniri, salamura peynir, Van otlu peynir, tereyağı ve yoğurt üretimi yapıyoruz. Ürün gruplarımız hem toplu tüketim alanlarında hem de sofralarda tüketilmek üzere farklı gramajlarda üretiliyor. Yeni ürün çalışmalarımız devam ederken, özellikle müşterilerimizin taleplerine göre değerlendirmelerimiz yapılıyor. İhracata yönelik krema üretimi için ekipman yatırımlarımızı tamamladık. Bu sayede ciddi bir talebin olduğu Irak ve Dubai pazarına gireceğiz. 2024 yılı itibariyle üretime geçerek, ilk sevkiyatımızı gerçekleştirmeyi hedefl iyoruz. Devam eden süreçte farklı pazarlar için ürün gamımızı geliştirecek çalışmalarımız sürecek” dedi. Çocuklara süt ve süt ürünlerini sevdirecek inovatif üretimler yaptıklarını dile getiren Merve Kılınç Adıgüzel, 2015 yılında kendisinin oluşturduğu ‘Kidspey’ markasının ilgi gördüğünü kaydetti. Özel olarak, kelebek ve tavşan gibi hayvan formlarında üretilen peynirlerin çocuklarca çok sevildiğini anlatan Kılınç Adıgüzel, “16 farklı modelle piyasaya sunduğumuz bu ürün, 100 gramlık ambalajlar şeklinde satılıyor. Her paketin içinde 3 farklı model bulunuyor. Ürünlerin faydalı model patentini, marka tescilini en başından almıştık. www.724gurme. com kendi online alışveriş sitemizden ve Türkiye’deki bütün pazaryerlerinden ‘fabrikadan kapınıza’ anlayışıyla, soğuk zinciri koruyarak satış gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.