Murat KÜÇÜK
Şekerleme üreticisi Durukan, halka arz süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Durukan Şekerleme’nin Türkiye’nin en eski üreticilerinden olduğunu dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Durukan, “Kaliteli üretimi ihracat ile taçlandırmayı ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamayı kendimize görev edindik” dedi. İhracata 1990’lı yıllarda başladıklarını bugün ABD, İngiltere ve Japonya gibi yüksek katma değerli pazarlarda, ürünlerinin raflara çıktığını aktaran Durukan, kendi markalarının yanı sıra dünyanın önde gelen gıda devlerine de partnerlik yaptıklarını hatırlattı. Durukan, “Ürün geliştirme ve kalite bakımından dünyanın sayılı firmaları arasında olduğumuzu söyleyebilirim” dedi. Halka arz sürecine değinen Durukan, “Henüz takvimimiz açıklanmadı, süreç devam ediyor ancak biz sürecin olumlu şekilde noktalanacağını düşünüyoruz” dedi. Halka açık şirketlerin uluslararası pazarlarda daha fazla güven verdiğini belirten Durukan, sağlanacak finansmanın %85’ini şirkette tutacaklarını söyledi. 2024 yılında yeni hat yatırımları yapacaklarını ve %35 tonaj artırımına gideceklerini belirten Durukan, “Halka arzdan sonra yatırımlarımızı daha da hızlandıracağız. Sürdürülebilirlik çerçevesinde 6-8 MW’lik bir de GES yatırımı planlıyoruz. Biz halka arzı borç ödemek için değil büyümek için yapıyoruz. Halk arz ile gelecekte yaşanacak büyümeyi öne çekeceğiz” şeklinde konuştu.
Pazarlamaya ağırlık verilecek
Durukan Şekerleme’nin kurucusu Mübiye Durukan’ın 94 yaşında olduğu bilgisini paylaşan Uğur Durukan, “Kurucumuz kadın olunca, 300 personelimizin de %48’i kadınlardan oluşuyor. Önümüzdeki yıldan itibaren Ar-Ge merkezimizden çıkan ürünleri ticarileştirmeye başlayacağız. Karlığımızın temelinde ucuza üretmek ve satmak değil ürün geliştirmek yatıyor” şeklinde konuştu. Durukan’ın köklü geçmişine dikkat çeken Elif Durukan, bilinirlik konusunda istenen düzeyde olmadıklarını belirterek gelecek yıldan itibaren pazarlama konusunda yoğun bir çalışma yürüteceklerini ifade etti. İnsan kaynağının önemine dikkat çeken Nehir Durukan ise, “Kadın çalışan sayımız ve yöneticimiz oldukça fazla, önümüzdeki dönemde bunu daha da artıracağız” dedi.
Üretimin yüzde 60’ı ihraç edildi
Toplam 5 ana kategoride üretim yaptıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Durukan da, son 3 yılda 69 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek şu bilgileri paylaştı: “2022’de, toplam ciromuzdaki ihracat oranı %54,4 seviyesindeyken bu yılın ilk yarısında %60 oldu. Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezimiz, cirosal katma değerli büyümemizin odağını oluşturuyor. İstanbul İhracatçılar Birliği rakamları da bunu doğruluyor. Sektörün ihracat kilogram fi yatı 1,91 dolarken bizim ortalama ihracat kilogram değerimiz 4,04 dolar.” Pepsico gibi uluslararası markalar ile yapılan işbirliğinin üretim kabiliyetine olumlu katkı sağladığını belirten Ertuğrul Durukan, “ABD’nin çok büyük iki markasının yumuşak şeker üretimini biz yapıyoruz” dedi.