Büro Memur Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, yaptığı açıklamada Büro Memur Sen’in 20. Başkanlar Kurulu toplantısının Antalya’da gerçekleştirildiğini bildirdi.
Başkanlar Kurulu Sonuç Bildiresinde memurların taleplerinin dile getirildiğini belirten Hisarkaya, devlet memurlarına kira yardımı yapılması gerektiğini kaydetti. Hisarkaya açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
‘’Büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline öncelik verilmekle birlikte, tüm kamu personeline yönelik gerçek kira artışlarını karşılamak üzere Kira Yardımı yapılmalı. Hatada ısrardan vazgeçilerek, kurumların statüsü, yoğunluğu, kadronun gerektirdiği nitelik, yapılan görevin sorumluluk ve riski ve benzeri hususlar göz önüne alınarak yeniden adil bir ücret rejimine yönelik çalışma yapılmalı. Günümüzde Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki görevler, ağırlıklı olarak 2018 yılında taşerondan kadroya geçen 900 bininin üzerinde işçi eliyle gördürülüyor. Yardımcı Hizmetler Sınıfında yaklaşık 135 bin devlet memuru görev yapmaktadır. Bunların ekser çoğunluğu, bu hizmet sınıfındaki işlerden daha çok Genel İdare Hizmetleri ve Teknik Hizmetler Sınıfının görev alanına giren işlerde istihdam edilmektedir. Bu hizmet sınıfında görev yapan devlet memurları, eğitim durumları ve yeterlilik manasında kendilerini geliştirmelerine rağmen, görevde yükselme ve unvan değişikliği imkânlarından çok sınırlı oranda faydalanabilmektedirler.’’
Hisarkaya, açıklamasında, Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların günümüz gerçekleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak ortadan kaldırılmasını ve bu hizmet sınıfında görev yapan personelin, mesleki ve teknik öğrenime sahip olan aşçı, güvenlikçi, itfaiyeci, kaloriferci, laborant yardımcısı, matbaacı, kuaför, berber, teknisyen yardımcısı gibi ‘Teknik Hizmetler Sınıfına’, mesleki ve teknik öğrenime sahip olmayan diğer personelin de ‘Genel İdare Hizmetleri Sınıfına’ geçirilmesi talep ettiklerini dile getirdi.