Ahmet USMAN/Gülsüm ERDEM
Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi tarafından 23’üncüsü düzenlenen Mükemmeli Arayış Sempozyumu, Manisa’da gerçekleştirildi. “Zamansız Yansımalar” teması ile Manisa Double Tree by Hilton’da yapılan sempozyum, Ege genelinden binin üzerinde sanayi, hizmet, kamu sektörlerinin üst ve orta kademe yöneticilerini, akademisyenleri ve öğrencileri buluşturdu.
Sempozyumun açılışında konuşan KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Senem Kılıç, özellikle pandemi sonrası yaşamın her alanında dönüşümden öte bir sıçrama yaşandığını belirterek, “İş yapış biçimlerinden, çalışma ekonomisine, kurumsallık anlayışından üretim ilişkilerine kadar bir çok alanda yeni bir noktaya gelindi. Kurumların kalkınmadaki temel rolü inovasyon ve sürdürülebilirlikle sıkı bir şekilde ilişkili. Kurumlar, işte bu yeni dünya düzeninde inovasyonu teşvik ederek ve sürdürülebilirlik prensiplerine uyarak kalkınmaya katkıda bulunmak zorundalar. Ekonomik büyüme, çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal refah bu şekilde artırılır. Son 10 yılda dünyada kişi başı gelir artarken, Türkiye’de geri gitti. Kalite bu toprakların düsturu olmalı” dedi.
Türkiye Kalite Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bayraktar ise dünyanın savaşlar, iklim değişikliği, dijital dönüşüm gibi etkenlerle sınavdan geçtiğini belirterek, “Bu değişim rüzgarına karşı duramayız. Önümüzde bir çok belirsizlik var. Bunları bir felaket psikolojisi olarak benimsemek yerine, fırsata dönüştürerek avantajlı hale gelmek mümkün. Bizler ‘Zamansız Yansımaları’ beklenen etkiler olarak görerek yönetmeyi başaracağız” diye konuştu.
“Her zaman öğrenen organizasyon olmalıyız”
Vestel İcra Kurulu Başkanı Enis Turan Erdoğan da yaptığı konuşmada sürdürülebilirlik kavramının çok önemli bir hale geldiğine dikkat çekerek, dünyanın geleceği için her alanda değişime ihtiyaç duyulduğunu söyledi. İş yaşamında müşterinin kral olduğuna ve kaliteli ürün ve hizmet üretiminin en önemli değer olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Kaliteden hiçbir zaman taviz vermeyin. Kalite yaşayan bir şeydir. Bizim her zaman öğrenen organizasyon olmamız gerekiyor. Müşteriyi dinleyin, sizi yüzde 99 doğru yönlendirecektir” dedi.
Sempozyumun Yolculuk Nereye isimli ikinci oturumunda Futurist Ekonomist Ufuk Tarhan ise geleceğin artık o kadar da belirsiz olmadığını anlatarak, “Biz, bildiğimiz şeylerin gereğini yapmıyoruz. Asıl sıkıntımız bu” görüşünü ifade etti.
Liderlik deneyimleri paylaşıldı
Modaratörlüğünü BC Consulting Kurucusu Eğitmen Banu Koç Çakan’ın yaptığı Belli Belirsiz başlıklı sunumda ise OpM-D Danışmanlık Kurucusu yazar İnan Acılıoğlu, insanı dönüştürmeden dijital dönüşümün başarılamayacağını ifade ederken, Maxion Wheels Türkiye ve Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Hakan Ünlü, liderlerin denge ve esneklik yeteneklerinin süreçleri pozitife çevirmeye katkı sunduğunu, Hugo Boss Genel Müdürü Arif Kaya da işletmede yetenekleri doğru yönlendirme ve eğitimin önemine dikkat çekti.
Yeni Trendlerin Yansımaları başlıklı oturumda ise Myliba Kurucu Ortağı Dilek Mete ile Digitopia Sürdürülebilirlik lideri Nilüfer Aktaş sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm ve döngüsel ekonomi ile ilgili birikim ve tecrübelerini aktardılar.
“Ekonomide durum ciddi ama umutsuz değil”
Sempozyumun “Aldı Başını Gidiyor…” başlıklı oturumun konuşmacısı ise EKONOMİ Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’dı. Oturumun moderatörlüğünü yapan Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı Okan Konyalıoğlu, yeni kabine ile oluşan ekonomi yönetiminin üst düzey bir ekip görüntüsü verdiğini belirtirken, Hakan Güldağ da ekonominin mevcut durumunu, “ciddi ama umutsuz değil” şeklinde niteledi. Yeni ekonomi yönetiminin makule dönmesi ile birlikte ekonominin durmasının önüne geçildiğini belirten Güldağ, ‘faiz sebep, enflasyon netice’ önermesinin yanlışlığının görüldüğünü belirterek şöyle konuştu: “Ekonominin ani bir duruşa girmemesi, ödemeler dengesi sorunu yaşamaması için ciddi bir dönüş yapmak gerekiyordu. Mehmet Şimşek’in bakanlık görevine gelmesi bunun için atılmış bir adımdı.”
5 firmadan 6 ekip ödül aldı
23. Mükemmeli Arayış Sempozyumu’nda 5 firmadan 6 ekip Yılın Başarılı Ekibi Ödülü aldı. Ege Bölgesi Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri’nde Altın Ödülü Kansai Altan Boya alırken, Gümüş Ödül Vestel Elektronik’in oldu. Bronz Ödülü ise Vestel Müşteri Hizmetleri ile Lansinoh Laboratories Türkiye paylaştı. Jüri Özel Ödülü’ne Eshot Genel Müdürlüğü layık görüldü. Ege Bölgesi Üstün Performans Ödülü’nde ise Saueressig firması EFQM Yıldız Yetkinlik Belgesi almaya hak kazandı.