Faaliyetlerine İkitelli’de 2014 yılında 100 metrekarelik bir alanda başlayan Sami Kıraç Cıvata, gelen talepler ve yakaladığı istikrarlı büyümeyle 2019 yılında Hadımköy bölgesinde 4 bin metrekarelik tesisine taşındı. Yeni ürünlerin şirket portföyüne girmesiyle Silivri bölgesine fabrika yatırımı yapan şirket, yarım asra yaklaşan sektör deneyimiyle 10 bin metrekarede üretime devam ediyor. Sami Kıraç Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kıraç, “Yeni tesis yatırımımızın 3,5 milyon doları bina ve arsa kalan kısmı ise makine yatırımlarından oluşuyor. Yeni makinelerle ilgili siparişlerimizi de verdik” şeklinde konuştu. Aylık bazda yaklaşık 450 ton civarında üretim hacmine sahip olduklarının altını çizen Kıraç, bu rakamı üç yıl içerisinde de bin tona çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.
Yeni tesisle ihracatın cirodaki payını yüzde 50’ye çıkarmayı amaçlıyor
Üretimlerinin yüzde 90’lık kısmının cıvata ve somun imalatına yönelik olduğuna dikkat çeken Kıraç, Avrupa ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere toplam 8 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Bu alandaki iş hacimlerini yeni yatırımlarla çeşitlendireceklerini söyleyen Kıraç, “İhracat departmanımız sürekli olarak araştırma içerisinde. Toplam satışlarımızın içerisinde ihracatın payı yüzde 25 civarında, bu oranı 2023 sonunda yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
Kapasite kullanım oranını yüzde 80’lere çıkardı
Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını birlikte yürüttüklerini ve kalıphane yatırımı konusunda da harekete geçtiklerini belirten Sami Kıraç, “Böylece ürün çeşitliliğimizi artıracağız. Yeni tesisimizde bu alandaki yatırımlara daha fazla ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu. Toplam ciro içerisinde Ar-Ge harcamalarına yüzde 2 pay ayırdıklarını dile getiren Kıraç, bu oranı artıracaklarına vurgu yaptı. 2023 özelinde kapasite kullanım oranlarının yüzde 70’lere yaklaştığına dikkat çeken Kıraç, yeni yatırımlarla istihdamı da artıracaklarına işaret etti.