Ahmet USMAN
Güneş enerjisi sistemleri alanında 2017’de faaliyete başlayan OZEnergy, 2020’de adım attığı Avrupa’daki çalışmalarını hızlandırıyor. Firma bu yıl içinde Almanya’da 5’er MW kurulu güce sahip 5 adet güneş enerjisi santrali (GES) kuracak.
OZEnergy’yi 2008’den beri güneş enerjisi konusunda çalışan 3 ortakla, 2017 yılında kurduklarını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, “Güneş enerjisi alanında tedarik, uygulama, mühendislik, proje geliştirme, taahhüt gibi her türlü hizmeti veriyoruz. Uzun yıllardır Avrupa ile iş yaptığımız için bir çok projemizi Avrupalı firmalar gelip denetledi. Bunun sonucunda da bizi kendilerine yakın hissettiler. Bu yakınlığın sonucunda da biz de Avrupa’ya açılmamız gerektiğini hissettik. Son 4 yıldır Almanya başta olmak üzere Avrupa’da pek çok ülkeye hizmet ihracatı yapıyoruz” diye konuştu.
1,5 yılda altı şantiye bitirdi, beş yeni şantiyeye başlıyor
Türkiye’den gidip Avrupa’da müteahhitlik yapmak çok zor olduğu için, 2020’de Hamburg’da Teos Energy GmbH adıyla şirket kurduklarını anlatan Ömer Koç, “Hırvatistan’da, Almanya’da, Belçika’da taahhüt hizmetlerimiz sürüyor. Bir Türk şirketi olarak hem buradan oraya hizmet vermek, hem orada şirket kurup Avrupalı şirketlere kendinizi kabul ettirebilmek kolay değil. Fakat biz bunu başardık. Teos Energy’yi 2020’de kurduk ama pandemi süreci nedeniyle fiili olarak 1,5 yıldır hizmet veriyoruz. Bu sürede 6. şantiyemizi bitirdik. Önümüzdeki günlerde Almanya’da 5 tane yeni şantiyeye başlıyoruz. Bu santrallerin her biri 5 MW kurulu güce sahip. Yani bu yıl içinde Almanya’da toplam 25 MW kurulu güce sahip GES kuracağız. Ayrıca Litvanya’da bir projeyle ilgili de görüşmelerimiz sürüyor. Burada kullandığımız bazı parçaları Türkiye’den getirdiğimiz için, hizmet ihracatı yanında ürün ihracatı da gerçekleştiriyoruz” dedi.
Avrupa’da mühendislik hizmeti ile dahil oldukları projelerin toplam büyüklüklerinin ise 1 GW’ı bulduğunu vurgulayan Ömer Koç, “Sadece hizmet ihracatı kapsamındaki projelerimiz belki 2 GW ulaşır. Direkt müteahhitliğini yaparak tamamladıklarımız ise 10 MW büyüklüğünde. Bunlar arasında ABD’li bir şirketin santrali de var. ABD’li şirketin Almanya’daki santralinin Türk firması tarafından yapılması gurur verici. Türkiye’de ise çatı ve arazi uygulamaları olarak toplam referansımız 350 MW’ın üzerinde. Bu yıl 25 MW’ı Almanya, 110 MW yurtiçinde olmak üzere toplam 135 MW kurulu güce sahip GES’i teslim edeceğiz. Görüşmelerimizin sürdüğü 90 MW’lık bir başka santralin yapım işini de alırsak, bu rakam daha da artacak. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye’de hem Avrupa’da çalışmalarımızı artırmayı planlıyoruz” diye konuştu.
“Enerji depolamada da iddialıyız”
Türkiye’de Kırşehir, Kırıkkale ve Kayseri’de kendi GES’lerinin bulunduğunu dile getiren Ömer Koç, “Yani güneş enerjisinin hem müteahhidi, hem yatırımcısıyız. Yeni yönetmeliğe göre rüzgâr ya da güneş enerjisi yatırımı yapmak isteyenlerin lisans alabilmeleri için enerji depolaması da yapmaları gerekiyor. Biz de bunu göz önüne alarak enerji depolamada 132 yıllık deneyime sahip Alman Exide firmasının bu bölgedeki partnerliğini aldık. Amacımız GES’lerin tamamı için taahhüt hizmeti verirken, rüzgâr enerjisi santrallerine de enerji depolamayla ilgili hizmet vermek. Orta ve uzun vadede enerji depolama alanındaki başarımızı da Avrupa’ya taşımayı hedefliyoruz. Bir hedefimiz de şu an erken olmakla birlikte, enerji depolama devlerinin Türkiye’de yatırım yapmalarını sağlamak” dedi.