FİKRİ CİNOKUR
Batı Akdeniz İhracatçı Birliği (BAİB) 2023 yılı için ortaya koyduğu 2,5 milyar dolar ihracat hedefini gerçekleştirmek istiyor. Yılın 11 aylık döneminde Batı Akdeniz Bölgesi’nden yapılan ihracat yüzde 3,16 artışla 2 milyar 403 milyon 515 bin 977 ABD Doları’na ulaştı. Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendiren BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya, Burdur ve Isparta’dan 11 aylık dönemde 2 bin 613 firmanın 173 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 3,16 artarak 2 milyar 403 milyon 886 bin 977 dolara ulaştığını belirtti. Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 artan ihracatın 223 milyon 886 bin 481 dolar gerçekleştiğini ifade eden Çavuşoğlu, bölge ihracatında lokomotif olan yaş meyve sebze sektörünün de ihracatını yükselerek sürdürdüğünü bildirdi. En fazla ihracat yapılan sektörlerin başında yaş meyve sebze geldiğini, bunu sırasıyla mermer (doğaltaş) ve ağaç mamulleri ve orman ürünlerinin izlediğini anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti; “Kasım ayında Rusya’ya yapılan ihracat yüzde 12,64 gerilemesine rağmen bu ülkeye 20 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Yine Kasım ayında en fazla ihracat yüzde 51,66 artış ile Çin ilk sırada yer aldı. Rusya ikinci, Almanya üçüncü, ABD ise dördüncü sırada yer aldı. Bölgemizden 11 aylık dönemde gerçekleşen ihracat yüzde 3,16 artışla 2 milyar 403 milyon 515 bin 977 ABD Doları’na ulaştı. 2023 yılı için ortaya koyduğumuz hedefi yılsonu itibariyle yakalamış olacağız. İhracatını yüzde 30 artışla 750 milyon dolar çıtasının üzerine taşıyan yaş meyve sebze sektörü bölge tarımının da itici gücü olmayı sürdürdü. Yaş meyve sebze ihracatı yılı yaklaşık 850 milyon dolarla kapatması bekleniyor.’’