Abdullah SÖNMEZ
Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayindeki yerli ve milli gücünü ortaya koyan Eskişehir Endüstri Fuarı’nın üçüncüsü Eskişehir Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. 100 firmanın katıldığı fuarda, B2B iş görüşmeleri kapsamında bir pazarlama platformu da oluşturuldu. Eskişehir Endüstri Fuarı, makine, havacılık ve otomotiv sektörlerindeki ana firmalar ile Ar-Ge firmaları, alt yükleniciler, tedarikçiler, yan sanayi firmaları ve yurt dışından gelen alım heyetlerini aynı organizasyonda bir araya getirdi.
Fuarın açılışında söz alan Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avşar, Eskişehir’in Türkiye’de savunma ve havacılık sanayi denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden biri olduğunu söyledi. Eskişehir’in yüksek katma değerli ürünler üreten bir sanayi kenti olduğunu belirten Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, fuara şehir dışından katılan firmaları Eskişehir’e yatırım yapmaya davet etti. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, “Verimlilik, sürdürülebilirlik yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeyle ilgili adımlar atmaya hazırlandığımız böylesine önemli günlerde bu fuarın düzenleniyor olması son derece kıymetli” dedi. 25’inci fuarlarını düzenledikleri bilgisini paylaşan ETO Başkanı Metin Güler de, Eskişehir Endüstri Fuarı’nı sürekli hale getirmeye önem verdiklerine dikkat çekti.