Burcu SUNA
Konya merkezli model uçak üreticisi Akbamodel Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Başaran, Türkiye’de savunma sanayisi geliştikçe kendilerinin de geliştiğini, geldikleri noktada tüm hava araçlarının maketlerini yaptıklarını dile getirdi.
Plastik üretmek amacıyla 1994 yılında faaliyete geçtiklerini söyleyen Başaran, 2013 yılında bir projeye dahil olarak Türk Yıldızları maketinin üretimine karar verdiklerini belirtti.
Model uçakla ilgili faaliyetleri ve hedefleri hakkında EKONOMİ’ye bilgi veren Abdurrahman Başaran, el işçiliğinin ve becerinin yüksek olduğu bu sektörde ürünlerine katma değer katarak büyüdüklerini söyledi. Model uçak üretimine Türk Yıldızları ekibinin uçaklarının maketini yaptırmak istemesiyle başladığını dile getiren Başaran, şunları söyledi: “Ekiple tanıştıktan sonra üsse gidip uçuşları izledik. İnanılmaz bir istek duyduk. Uçağın her bölgesini inceledikten sonrası tersine mühendislik ile çizimini yaptık.” Başaran, “2013’te Türk Yıldızları ile sektöre adımı attık ama sonrasında SOLOTÜRK ekibiyle tanıştık. Onlar da bizimle çalışmak istediler. SOLOTÜRK’ün uçağı F16 olduğu için yeni bir kalıp yapmamız gerekiyordu. Ekibimizle bunu da başardık. Maketlerimizi yaptık. Sonrasında ise birçok kurumdan talep almaya başladık” dedi.
“Aselsan ve Havelsan’a mühimmat maketleri yaptık”
Bugün Milli Muharip uçaklarını da yapmaya başladıklarını kaydeden Abdurrahman Başaran, “F16 gruplarının çeşitleri ve bazı belirgin değişkenlikler var. Bu sürede Türk Hava Kuvvetleri’nin tüm uçaklarını yapmaya başladık. Bu arada Türkiye’de savunma sanayisi gelişmeye başladı. Bu sefer bize talep arttı. Sadece uçak maketleri değil yerli mühimmatlar çıktığında Aselsan ve Havelsan gibi kurumlara maket yaptık” diye konuştu.
Savunma sanayisinin gelişmesiyle ürün gamlarının da büyüdüğünü kaydeden Abdurrahman Başaran, “Yeni yapılan Milli Muharebe uçağı, insansız hava araçları üzerine çalışmalara başladık, hatta KAAN’ın maketini yaptık. Yeni yapılan tüm hava araçlarının ardından direk bizden maket talep ediliyor. Cessna 172 pilotlarının ilk eğitim aldıkları uçakları 1/42 savaş uçaklarını ise 1/48 ölçekli tasarlıyoruz. Biz orijinal uçağın yanına birebir gidip tüm detayları inceleyip öyle çiziyoruz. Bu sektördeki ve merakı olan kişiler orijinalinde ne varsa makette aynısını görmek istiyor. Türkiye’nin en büyük Hava üssünün Konya’da olması bize büyük avantaj sağlıyor. Tek sorunumuz nitelikli eleman bulamamak” bilgisini verdi.
Pakistan ve Ürdün’e ihracat yapıyor
Pakistan ve Ürdün hava kuvvetleriyle de çalıştıklarını belirten Abdurrahman Başaran, “Belçika, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri hava kuvvetlerine ürünlerimizi yolladık, olumlu geri dönüş bekliyoruz” dedi. Başaran, “Hedefimiz dış pazarlarda büyümek. Çünkü Türkiye’de bunu yapan tek firmayız. Hem ülkemize katma değer katmak hem de başarımızı herkes görsün istiyoruz. Olabildiğince festivallere katılıyoruz, gençlerle buluşuyoruz. Bundaki amacımız gençlerin havacılığa merak sarmasını sağlayacak bu mesleki alanda ilerlemelerini sağlamak” diye konuştu.
“Plastiği, orijinal uçağın minyatürü haline getiriyoruz”
Maketin yapım aşamalarını anlatan Abdurrahman Başaran şunları söyledi: “Uçakların maketlerini yapmak meşakkatli bir süreç. Önce uçağın üç boyutlu çizimini yapıyoruz. Sonra katı model dediğimiz aşamaya geçiyoruz. Üç boyutlu çizimlerden faydalanıp çelik kalıpları üretiyoruz. Ardından plastik enjeksiyon makinesinde üretime geçiyoruz. Orijinal uçakta bulunan motifleri, renklerii, tonlamalarını birebir olacak şekilde işliyoruz. El işçiliği çok gerektiriyor. Plastiği resmen orijinal uçağın minyatürleşmiş haline getiriyoruz.”