PepsiCo “Pozitif Tarım” hedefleri kapsamında; 2021 yılında tarımsal tedarik zincirinde yer alan kişilerin geçim kaynağını iyileştirmeyi ve doğrudan mahsullerinin yüzde 100’ünün sürdürülebilir kaynaklardan tedarikini hedeflediğini duyurdu.
2022 yılında, PepsiCO Vakfı’nın desteğiyle “Lay’s Yenileyici Tarım Projesi” hayata geçirildi. Projenin hedefi, “tarım yapma şeklimizi değiştirerek yerelden küresele doğayı, ekonomiyi ve toplumsal ilişkilerimizi onarmak” olarak tanımlandı. Konya’da gerçekleştirilen çalışmalarının ilk yıl çıktıları son derece olumlu oldu.
Şeker pancarında üç parselde elde edilen verilere göre ekim öncesi ve ekim sonrası karşılaştırması yapıldığında ortalama yüzde 45 oranında toprağın ekolojik sağlık puanında iyileşme kaydedildi. Mısır ekilen arazide yapılan yenileyici tarım uygulamalarıyla ekim sonrasında toprağın ekolojik sağlık puanında ortalama yüzde 27,2 oranında iyileşme elde edildi. Patates ekilen arazide yapılan yenileyici tarım uygulamalarıyla ekim sonrasında toprağın ekolojik sağlık puanında ortalama yüzde 30,7 oranında iyileşme elde edildi.
PepsiCo önümüzdeki 10 yılın belirleyicisi olacağını öngördüğü yenileyici tarım çerçevesinde kendi çatısı altında gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra bu konuda iş birliklerini de geliştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Konya’da hayata geçirilen Lay’s Yenileyici Tarım Projesi yeni döneminde deprem bölgesine taşınıyor.
Hedef dirençli bir gıda ağı oluşturmak
PepsiCo Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Sürdürülebilirlik Kıdemli Direktörü Esra İren şu bilgileri veriyor: “Bu projeyle bölgedeki çiftçilerin tarım faaliyetlerine devam edebilecekleri dirençli bir gıda ağı oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu dirençli gıda ağıyla, çiftçileri hibe, eğitimler ve bölgeye uygun yenileyici tarım pratikleriyle güçlendirmek istiyoruz. Aynı zamanda afetler gibi zorlu koşullara adapte olabilen, piyasaya erişim mekanizmalarında kırılganlıkların azaltıldığı ve toplumsal dayanışma tabanlı, tarımsal bir gıda ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu yıl Lay’s Yenileyici Tarım Projesi’ni 6 Şubat tarihinde gerçekleşen ve 11 kentte yıkıcı hasara neden olan depremin yaralarını sarmak için bölgeye taşıyoruz. Lay’s Yenileyici Tarım Fonu bu konuda önemli bir misyon üstlenecek. Çiftçilerimizin üretime devam etmesi için verdiğimiz desteklerle bölgede tarımın kalmasını teşvik etmeyi sürdüreceğiz”
Lay’s Yenileyici Tarım Fonu için başvurular açıldı
Proje kapsamında Samandağ’da 40 çiftçi ve çiftçi adayına verilecek Lay’s Yenileyici Tarım Fonu için başvurular açıldı. Lay’s Yenileyici Tarım Fonu iki ayrı grupta verilecek. İlk grupta, proje kapsamında Samandağ’da belirlenen 10 dekarlık ortak üretim alanında üretim yapmak isteyen 15 çiftçi ve çiftçi adayı yer alacak. Şükrü Kanatlı Mahallesi, Süleyman Abbas Konutları yanında yer alan arazide açık alan ve serada yapılacak üretimde ihtiyaç duyulan her türlü fide, gübre, ilaç gibi girdi proje kapsamında sağlanacak.
Lay’s Yenileyici Tarım Fonu’nun ikinci grubunda ise kendi arazisinde üretim yapan/yapmak isteyen 25 çiftçi ve çiftçi adayı yer alacak. Bu gruptaki çiftçi ve çiftçi adaylarının tarımsal faaliyetleri, üretim için ihtiyaç duydukları fidan, gübre, tohum, viyol gibi girdilerin sağlanması yoluyla desteklenecek. Başvurular 21 Ağustos 2023 Pazartesi saat 23.00’da sona erecek.
Toprakta onarım başladı
İlk yıl çıktılarına göre tüm tarlada uygulama öncesi alınan toprak analiz sonuçlarına göre toprak pH değeri 8,2 olarak kaydedilirken, uygulamalar sonrasında pH değerinin Karapınar için sağlıklı pH aralığı olan 6,8-7,4 aralığına yaklaştığı tespit edildi. Bu sonuçlar, toprakta onarımın başladığına dair ilk göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor. Yenileyici uygulama sayısı arttıkça bu uygulamalar zincirleme bir etkiyle toprakta gerçekleşen onarım düzeyini de artırıyor.