Bestenigar KARA
Yataş Bedding, El Bebek Gül Bebek Derneği iş birliği ile hayata geçirdiği “Uykunun Mucizesi ile Büyüyen Mini Kahramanlar” projesi kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Hastanesi ile Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki anne-bebek uyum odalarını yeniledi. 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikler esnasında EKONOMİ’ye konuşan Yataş Bedding Pazarlama Direktörü Selmin Gündoğdu, projenin ilk olarak 2022 yılında başladığını ve depremin ardından bu yıl afet bölgesine odaklandıklarını söyledi. “Prematüre bebeklerin anneleri ile bir araya gelerek temasta bulunduğu anne-bebek uyum odaları çok önemli. Hassas noktalar olduğundan deprem bölgesinden başladık. İlk olarak Kahramanmaraş ve Malatya’daki ihtiyaç tespit edildi” diyen Gündoğdu, bu yıl afet bölgesinde yer alan bir veya iki anne-bebek uyum odasının daha yenilenmesinin planlandığını belirtti.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Hastanesi ve Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ndeki ihtiyaçların El Bebek Gül Bebek Derneği tarafından tespit edildiğini belirten Gündoğdu “Bu hastanelerdeki anne-bebek uyum odalarında yapımı El Bebek Gül Bebek Derneği üstlendi. Biz Yataş Bedding olarak finansal yardım yaptık ve Yataş ürünlerini gönderdik” diye konuştu.
Prematüre bebeklerin gelişimine destekte bulunmak ve bu konudaki farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilen projede geçen yıl kumaş desteği verdiklerini söyleyen Gündoğdu “Bu kumaşlarla El Bebek Gül Bebek Derneği nest ve küvöz örtüsü üreterek gerekli noktalara ulaştırdı. Ayrıca anne-bebek uyum odalarında bakıma yardımcı olmak ve bebeklerin yatırıldığında kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak amacıyla Juno Bebek Yatağı da bağışladık” dedi. Gündoğdu, bebeklerin yoğun bakımda aldığı tedavilere destek olmak üzere El Bebek Gül Bebek Derneği ile bir fon oluşturduklarını da vurguladı.
Selmin Gündoğdu, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladıkları “Uykunun Mucizesi ile Büyüyen Mini Kahramanlar” projesini devam ettirmek istediklerini belirtti. Gündoğdu “Elbette birçok proje hayata geçiriliyor. Ancak projeler sürdürülebilir olmadığında insanlara uzun vadede çok faydası dokunamıyor” ifadelerini kullandı.
Her yıl 125 bin bebek prematüre doğuyor
Anne-bebek uyum odalarının önemine değinen El Bebek Gül Bebek Derneği Başkanı İlknur Okay, “Uykunun Mucizesi ile Büyüyen Mini Kahramanlar” projesinin bitiş tarihi olmadığını söyledi. Okay, T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her 10 bebekten 1’inin erken doğduğunu belirtti. Okay “Türkiye’deki yıllık canlı doğum sayısı 1 milyon 250 bin. Buna göre, her yıl 125 bin bebek erken doğuyor. Bu bebekler, doğum haftası veya hastalıklarına bağlı olarak yoğun bakım ünitesinde kalıyorlar. Bu projeyi sürekli doğumların olduğu bir bölgede ve genç nüfusa sahip bir ülkede yapmak çok kıymetli” dedi.
KURUN FRENLENMESİ BEKLENİYOR
Selmin Gündoğdu, Yataş Grup olarak afet bölgesinde 60 mağazalarının bulunduğunu ve bu mağazalardan sekizinin deprem nedeniyle ağır hasar aldığını söyledi. Deprem bölgesinde Yataş Grup’un üretiminin bulunmadığını ifade eden Gündoğdu “Net karımız, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 101 artarak 514 milyon liraya ulaştı. Ciromuz ise aynı dönemde yüzde 136’lık bir artışla 6,7 milyar lira oldu. Bu yılı enflasyonun üzerinde yüzde 15-20 civarında bir büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi. Yeni ekonomi yönetiminden döviz artışı konusunda çözüm beklediklerini belirten Gündoğdu “Fiyatlama konusunda en çok zorlandığımız nokta, döviz artışı ve bu artışın nerede duracağı konusu. Hammaddelerin hepsi döviz üzerinden temin ediliyor. Dolayısıyla fiyat belirlemede öngörülebilirlik sorunu oluşuyor” dedi.