Fikri CİNOKUR
Antalya Teknokent te faaliyetini sürdüren Softalya Yazılım firması, geliştirildiği “Yeni Nesil Yolcu Taşıma Yönetim Ecosistemi PickUpp Projesi” ile Silikon Vadisi’nden 1 milyon Dolarlık yatırım desteği almayı başardı. Firmanın proje kapsamında geliştirdiği uygulama, turizm sektöründe operasyon yönetimini kolaylaştırarak verimi artıracak.
‘Yeni Nesil Yolcu Taşıma Yönetim Ecosistemi PickUpp Projesi’nin Silikon Vadisi Girişim Sermayesi şirketlerinden Synapsis Ventures tarafından geliştirme programına (Scale Up) dahil edilmesi nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Softalya Yazılım şirketi kurucusu Kayahan Dede, ‘küresel düşün yerel hareket et’ anlayışı ile çalıştıklarını belirtti. PickUpp projesinin, turizm eko sisteminde verimliliği sağlayacak, paydaşları bir araya getirecek ve sorunları ortadan kaldıracak bir yazılım yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Dede, şöyle devam etti: “Turizm sektöründe konuklara hizmet eden görünen ve görünmeyen büyük bir ekip var. Bu süreçte uçak rötar yaparsa, bagaj kaybolursa gibi bir aksaklık yaşandığında büyük bir kalite kaybı, verim kaybı oluyor. Sektörün röntgenini çekip, tüm süreçleri çözüp bunu entegre ettiğimiz, tarafl arı buluşturan bir yazılım oluşturduk. Bu uygulamanın en büyük artısı verimlilik. Antalya’dan bir turizm değeri daha çıkabiliriz.”
Bu uygulamanın Türkiye için henüz yabancı bir kavram olduğunu ve ileride ‘Turizm SuperApp’i haline geleceğini anlatan Kayahan Dede, “Yakında hayatımıza girecek bu uygulama ile her şeyi yapabileceğiz. Alışverişimizi de yapabileceğiz, arabamızı da yıkatabileceğiz. Artık ekosistem buna doğru gidiyor. Softalya olarak Antalya’dan çıkıp küresel anlamda turizm endüstrisine fayda sağlayacak tüm tarafl arı bir araya getirecek bir uygulama peşindeyiz. Birkaç yıl sonra tüm dünyada kullanılıyor olacak. Önce Antalya ekosisteminde sonra küreselde yerli bir marka olacağız” dedi.