Ahmet USMAN
Aydın Efeler’deki tesisinde yılda 2,5 milyon adet jant üretimi gerçekleştiren Jantsa, Ortaklar OSB’de önümüzdeki yıl başında devreye alacağı tesisi ile bu rakamı 4 milyon adete çıkaracak. 40 milyon dolara mal olacak tesiste büyük ebatlı tarım ve iş makineleri jantları üretilecek.
Jantsa’nın temellerinin 1977’de Nazilli’de büyükbabası Şefik Çerçioğlu tarafından mütevazı bir işletme ile atıldığını belirten Jantsa Genel Koordinatörü Ata Caner Çerçioğlu, “Kendisi işe tarım makineleri imalatı ile başlamış, ardından ticari araç ve iş makineleri jantları gelmiş. Ailenin ikinci kuşağı olan babam Ercan Çerçioğlu’nun firmada göreve başlamasının ardından 1990’lı yılların ortasından itibaren ihracat gündeme geldi. Bugün ciromuzun yüzde 75-80’lik kısmı ihracattan geliyor. İlk yıl 80 olan çalışan sayımız da bin 380’e yükseldi. 5 bin metrekare olan tesis büyüklüğümüz de 90 bin metrekareye ulaştı” dedi.
Yine Aydın’da İtalyan Magnetto firmasıyla yüzde 50’şer ortaklığa sahip oldukları JMW firmasıyla otomobil jantları ürettiklerini anlatan Çerçioğlu, “Bu tesiste ürettiğimiz jantları Stellantis grubuna satıyoruz. Jantsa yıllık 2,5 milyon adet jant üretme kapasitesine sahip. Bunu artırmak için Ortaklar OSB’de yeni bir tesis kuruyoruz. 35 bini kapalı olmak üzere toplam 50 bin metrekare alana sahip olacak tesiste deneme üretimlerimiz sonbaharda başlayacak. Orada ağırlıklı olarak zirai araçlar ve iş makineleri gibi yol dışı araçların jantlarını üreteceğiz. Daha çok ihracat üzerine yoğunlaşacağız. Yeni tesisimizin kapasitesi yılık 1,5 milyon adet olacak. Yani kapasitemizi yüzde 60 dolayında artıracağız” diye konuştu.
“Jant büyüklüğünü 65 inç’e kadar çıkaracağız”
Yeni yatırımı sektörden gelen talep üzerine hayata geçirdiklerini vurgulayan Çerçioğlu, “Özelikle pandemi sürecinde Türkiye’ye ciddi bir yönelme oldu. Avrupa’daki ve Çin’deki firmaların kapanmasıyla Türk otomotiv sektöründe siparişlerde gözle görülür bir yükseliş meydana geldi. Bunun faydası de OEM firmalarının Türk firmalarını daha iyi tanıması oldu. Bizim kapasitelerimizi, üretim yeteneğimizi, kalitemizi, teslimat sürelerimizi deneyimleme şansı buldular. Bunun sonucu gelen talep de bu yatırımı gündeme getirdi. Mevcut tesisimizde 54 inç çap büyüklüğüne kadar jant üretebiliyoruz, hedefimiz yeni tesisimizle bunu 60 – 65 inçlere çıkarmak” dedi.
“Geçen yılı, 206 milyon dolar ciro ile kapattık”
Dünya çapında otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörlerinde dalgalanmalar olsa da bu yılki performanslarının da iyi seyrettiğini anlatan Ata Caner Çerçioğlu, “Geçen seneyi 206 milyon dolar ciro ile kapattık. Bunun yüzde 75’i ihracattan geldi. İhracatımızın yarısını AB ülkelerine, yüzde 25’ini Amerika kıtasına, kalan kısmı da dünyanın çeşitli bölgelerine yapıyoruz. Yaklaşık 80 ülkeye ihracatımız var. Volvo, Krone, Caterpillar, Liebherr, Komatsu, JCB, Doosan, Manitou gibi dünya devi markaların araçlarında bizim jantlarımız kullanılıyor. Zirai ve ticari araçlarda Tırsan, Koluman, Agco, Türk Traktör; savunma sanayinde BMC’nin tedarikçisiyiz. Son dönemdeki gurur verici gelişme ise, yurt içi ve yurt dışında savunma sanayi firmalarına da jant tedarik etmek oldu” diye konuştu.
Yapay zekaya yatırım yapıyor
Önümüzdeki dönemde tesislerinde robot teknolojisinden daha fazla yararlanmak istediklerini söyleyen Ata Caner Çerçioğlu, “Ürün çeşitliliğimizin çok fazla olmasına rağmen sistemli çalışmamız sayesinde bu yolda hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Dünyada tek çatı altında 3 sektöre hitap eden, 8 bin farklı dizayn ve 300 ebat jant üreten başka firma yok. Robotlaşma, otomasyon, endüstri 4.0, hatta 5.0, yapay zeka gibi konulardaki yatırımlarımız sürüyor” dedi.