Adnan AÇIKGÖZ
Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaları bu yıl başlatılan yüzde 100 yerli ve çekirdeksiz karpuz projesinin 2027 yılında tamamlanması, üretilen tohumların 2028 yılı itibariyle toprakla buluşturulması hedefleniyor.
Genellikle çekirdekli çeşitlerle yapılan üretimde ithal hibrit tohumlar kullanılmasının önüne geçmek amacıyla başlatılan ‘Karpuz Islah Programı Nitelikli Hat ve Çeşit Geliştirilmesi Projesi’nin çalışmaları; Adana, Osmaniye, Hatay, Antalya ve Kahramanmaraş illerini de kapsayan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde, Araştırmacı Mühendis Dr. Veysel Aras ve ekibi tarafından sürdürülüyor. Değişik projelerden geliştirilen karpuz genotipleri, kontrollü tozlama adı verilen yöntemle saflaştırılarak daha sonraki işlemlerin başarıyla tamamlanmasının ardından çekirdeksiz olarak mini ve 8-10 kilogram ağırlığında üretilebilecek. Akdeniz Bölgesi’ndeki erkenci dönem karpuz yetiştiriciliğine önemli katkılar sağlayacağı düşünülen yerli çekirdeksiz karpuz, çiftçiye daha fazla kazanç sağlayacak.
Çekirdeksiz karpuz elde etmenin ilk aşamasında nitelikli çekirdekli karpuz hatlarıyla çalıştıklarını anlatan Dr. Veysel Aras, “Beş yıllık süreci kapsayan yerli ve çekirdeksiz hibrit karpuz çeşit üretimi projesinde 2027 yılında sonuca ulaşılmasını ve tohumların 2028’de talep eden özel sektör firmalarına devredilerek resmen üretime geçilmesini bekliyoruz” dedi.