Talip ÖZTÜRK
Domino Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek 16. Güneş Enerji Kongresi ve Fuarı, 20-22 Eylül tarihlerinde İstanbul’un dışında ilk kez Gaziantep’te düzenlenecek. Avrupa ve Uzakdoğu’dan da katılımların olacağı fuar, enerji dünyasını bir araya getirecek. Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nden yapılacak fuara, sektörün birçok paydaşı katılacak. Fuar öncesi Domino Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Murat Dilek, EKONOMİ Gazetesi Gaziantep Bölge Temsilciğini ziyaret ederek, Bölge Temsilcisi Nihat Düzgün’e fuar ve sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
15 yıldır İstanbul’da düzenlenen fuarı bu yıl ilk defa İstanbul dışında Gaziantep’te düzenleyeceklerini söyleyen Dilek, bölgenin üretim üssü Gaziantep ve bölgedeki yatırımcıları bira araya getirerek güneş enerji yatırımlarını artırmak istediklerini kaydetti. Dilek, güneş enerji panelleri üreticileri, kablo, bakım-onarım, temizlik, finans gibi sektörün birçok paydaşının bulunduğu 300’e yakın firmanın fuara katılacağını belirterek, “Yatırımcılarımız 3 gün boyunca bir araya gelmiş olacak. Fuarımızda büyük bir kongre gerçekleştireceğiz. Sektörün önemli aktörlerini burada ağırlayacağız. Sektörün geleceğini, yeni teknolojileri, finansman konusunu konuşacağız. Yatırımcılarımızı, iş insanlarımızı, çiftçileri güneş enerjisini teknolojilerini görmeleri için fuarımıza davet ediyoruz” dedi.
İspanya, Almanya ve Çin’den firmaların fuara katılacağını kaydeden Dilek, daha birçok ülkeden gelecek firma ve yatırımcılarla Gaziantep iş dünyası arasında çeşitli işbirliği ve yatırım ortamı doğacağını da dile getirdi.