Ahmet USMAN
Türk girişimci Cengiz Elmaağaçlı tarafından 1995’te Kanada’da kurulan ve Kuzey Amerika pazarına seramik, doğal taş ve bunların mozaiklerini pazarlayan Anatolia, İzmir’de büyük ebatlı seramik plakaları ve teknik porselen gruplarında yapacağı üretim için Aliağa’da tesis kuruyor. 9 hat olarak planlanan tesiste ilk hatta deneme üretimi başlarken, ikinci ve üçüncü hatlar da yılsonuna kadar devreye girecek. 3 yıl sonra tüm hatlarda üretim başladığında tesis için yapılan yatırım 500 milyon doları bulacak. Anatolia’yı 17 yaşındayken kurduğunu ve işe babasının Türkiye’den gönderdiği 35 konteyner duvar seramiğini pazarlayarak başladığını belirten Anatolia CEO’su Cengiz Elmaağaçlı, “İlk yılımda 65 konteyner mal satıp 1 milyon dolar ciro yapınca aile olarak burada iyi bir fırsat olduğunu gördük. Abim ve kız kardeşimin dahil olmasıyla işlerimizi hızla büyüttük. 2000’lerin başında ABD pazarına girdik ve 2017’de Türkiye’de bir lojistik merkez kurduk. Bugün bu 3 ülkedeki kapalı depo alanlarımızın büyüklüğü 500 bin metrekareye ulaştı. Türkiye yanında, Hindistan, Çin, Malezya, Endonezya ve Vietnam’dan tedarik ettiğimiz yıllık 30 bin konteynerlik ürünün yüzde 95’ini Kuzey Amerika’ya, kalan kısmını Avrupa ve Ortadoğu’ya pazarlıyoruz” dedi.
Büyük ebatlı plakalar ve teknik porselen üretilecek
Türkiye’de kurdukları lojistik merkezindeki personellerinin performansından dolayı şirketin Kuzey Amerika’daki bazı birimlerini buraya taşımaya karar verdiklerini, 5 yıl önce de yenilikçi ürünler üretmek için yatırım yapmayı gündemlerine aldıklarını vurgulayan Cengiz Elmaağaçlı, “Uzun bir hazırlık sürecinin ardından iki yıl önce temelini attığımız tesisin ilk ürünlerini önümüzdeki günlerde pazara sunacağız. Şu an portföyümüzdeki en büyük ebatlı ürünler 60 x 120 cm boyutunda. Yeni tesisimizde ise 120 x 280 cm ve 160 x 320 cm gibi büyük ebatlı plakalar ile teknik porselenler üreteceğiz. Bunlar yüksek katma değerli ürünler. Tesisimiz, ürün portföyünde olduğu gibi üretim teknolojisi olarak da benzersiz. Hammadde hazırlama ve stoklaması tamamen otomatik yapılıyor. Kutuya girene kadar ürüne hiç el değmiyor” diye konuştu.
İlk ürünler yakında pazara sunulacak
200 bin m2 kapalı alana sahip tesiste birinci hatta deneme üretimine başladıklarını ifade eden Cengiz Elmaağaçlı, “Önümüzdeki günlerde ilk ürünleri pazara sunacağız. Eylül sonunda İtalya’da, Kasım ayında İstanbul’da düzenlenecek fuarlarda ürünlerimizi sergilemeyi hedefliyoruz. 2. ve 3. hatların montajı da bu yılsonuna kadar bitecek. 250 milyon dolara mal olacak bu 3 hatta yıllık toplam 10 milyon m2 üretim hedefliyoruz. İşin gelişimine ve pazarın durumuna göre 3 yıl içinde hat sayımızı 9’a ulaştıracağız. Bu hatlar tamamlandığında yatırımın maliyeti 500 milyon doları bulacak” dedi. Elmaağaçlı, şöyle devam etti: “Şu an 300’ü Kanada ve ABD’de, 200’ü Türkiye’de olmak üzere 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. İlk 3 hattımız devreye girdiğinde Türkiye’deki istihdamımız 300’ü, tüm hatlar devreye alındığında da 500’ü aşacak. Burada üreteceğimiz büyük ebatlı seramikler daha çok mutfak tezgahlarında kullanılıyor. Muadili olduğu kuvars, mermer, granit, MDF gibi ürünlere göre çizilmeme, sıcağa dayanıklılık, hijyenik olma, sınırsız tasarım alternatifi gibi avantajları olduğundan pazarı giderek büyüyor. İki senedir ürün tasarımları üzerine çalışıyoruz. Şimdiye kadar dünyada yapılamayan metotlarla bu tarz ürünleri başka bir seviyeye çıkarabileceğimizi düşünüyoruz.”
“Platin LEED Sertifikası alacağız”
Tesisin çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuracaklarını vurgulayan Cengiz Elmaağaçlı, şunları söyledi: “Tek çatı üzerinde 200 bin m2 GES uygulaması dünyada çok nadir. Bu sene içinde montajlara başlayacağız. 21.5 MV’lık enerji üretimiyle ilk 3 hattın tüm elektrik ihtiyacını buradan karşılayacağız. Atık suyun geri kazanımı ile ilgili bir yatırımımız var. Tüm su ve katı atıklarımızı, havadaki toza kadar geri dönüştüreceğiz. Yeşil binalara verilen LEED Sertifikası’nı platinum yani en üst seviyeden almayı planlıyoruz. Ayrıca tesisimizi bu işin inovasyon ve Ar-Ge’sinin de yürütüldüğü bir merkez haline getirmek istiyoruz.”