Osman KILIÇ
Deprem bölgesinde yaklaşık 1,5 milyon gözlük kullanımı söz konusu olduğunu kaydeden Gözlük Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İkizoğlu, “Yaklaşık 400 bin kişinin gözlüklerinin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz. Bölgede gözlüklerde devlet desteğinin yüzde 60’lara çıkarılması gerekiyor. Geri kalanını optikçiler olarak karşılayacağız” dedi.
Gözlük Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İkizoğlu, “Bir gözlüğün fiyatı en az 400 TL. Bu tutarda, devletin katkısı ise 18 yıldır 40-50 TL düzeyinde. Bölgeye destek olmak için, devlet katkısının yüzde 60’a çıkarılması durumunda geri kalan kısmını karşılarız” şeklinde konuştu.
Deprem bölgesinde zarar gören gözlük dükkanlarıyla da görüştüklerini bildiren İkizoğlu, “Bazılarının makineleri zarar görmüş. Biz bunları gözlemliyor ve destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Hem kendi dernekleri hem de Türk Optisyenler Birliği’nin ihtiyaçları karşılamak için ilk günden bu yana çalışmalar yürüttüğünü ifade eden İkizoğlu, “Tüm dernekler olarak deprem bölgelerine destek olmaya çalışıyoruz. Deprem bölgesine 40 bin civarında gözlük desteği olacak” dedi.
Depremde gözlükleri hasar gören veya kaybolan depremzedelere ücretsiz gözlük temini sağladıklarını kaydeden Atasun Optik CEO’su Evren Kutlu, “Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamenin ardından Atasun Optik mobil destek merkezleri için de çalışmalarımızı başlattık. İlk etapta Kahramanmaraş ve Hatay’da valiliklerin yönlendireceği noktalarda yerimizi almak için görüşmelerimizi ve hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalar tamamlandığında numaralı gözlük ihtiyacı olan depremzedelerimize ücretsiz ürün ve hizmet sunuyor olacağız” değerlendirmesinde bulundu.
Bölgede 20’ye yakın mobil istasyon kurulacak
Deprem bölgesine ilk etapta yardım sağladıklarını aktaran Mehmet İkizoğlu, “Şu an 6-7 tane mobil gözlük istasyonu açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. Bu istasyonların ilk etapta Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman gibi daha çok ihtiyaç görülen yerlerde olacağını aktaran İkizoğlu, “Fakat çevre illerde ve deprem bölgelerinde de halen açık olan optik mağazaları mevcut. Girilemeyen bazı bölgelerde ihtiyaçlar karşılanamıyor diye biz bu mobil istasyon projesini düşündük. Mobil istasyonlar zaman içerisinde ihtiyaca göre de artacak” açıklamasına yer verdi. Oralarda hızlı bir şekilde gözlük ihtiyacının sağlanacağını ifade eden İkizoğlu, “Konteyner şeklindeki bu mobil istasyonların içerisinde 2 yetkili optisyen olacak, yeterli miktarda malzeme de olacak. Mobil istasyonlar maksimum günlük ortalama 50 gözlük yapabiliyor. Yani bizim açacağımız 6-7 istasyonla toplam günlük 300 kişiye hizmet verebilecek. Odalar, dernekler ve markalar vasıtasıyla toplam 20’ye yakın mobil istasyon kurulacağını düşünüyoruz” bilgisini verdi.