Duygu GÖKSU
YK Enerji, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin rehabilitasyonu için 280 milyon Euro bütçe ayırdı. YK Enerji Genel Müdürü M. Serhat Dinç, yapılacak çalışmaların ardından santrallerde kapasite kullanım oranının yüzde 64’ten yüzde 83’e çıkacağını açıkladı. Muğla’nın Milas ilçesinde yerli linyit kömürü kullanarak elektrik üretmek amacıyla 1987 ve 1995 yıllarında faaliyete başlayan Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri, toplam bin 50 MWh kurulu gücü ile Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 2,5’ini karşılıyor.
Enerji arz güvenliğinde yüzde 100 yerli kaynak
Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. (YK Enerji) Genel Müdürü M. Serhat Dinç, yaklaşık 3 bin 100 çalışanla bölgenin en büyük işverenlerinden olduklarını ve mevcut işgücünün %75’inin bölge halkından oluştuğunu belirtti. Bölge ekonomisi için YK Enerji’nin yarattığı katma değere dikkat çeken Dinç, Milas’a özgü zeytinlerden elde ettikleri zeytinyağı için yürüttükleri markalaşma çalışmalarının yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.
YK Enerji’nin, Türkiye’de en büyük ikinci enerji özelleştirmesi olarak 2,7 milyar dolarlık bir bedelle devralındığını söyleyen Dinç, “Her bir ünitemizin lisans değerini 210 MWh olarak devraldık. Fiili olarak ise 170 MWh civarında üretim gerçekleşiyordu. İhale bedelinin dışında, 280 milyon Euro tutarında rehabilitasyon çalışmaları yapıyoruz. Her ünitemizi 232 megavata çıkarıyoruz. Ünite başına yaklaşık 40 MWh’lık bir artış hedefledik ve bunu başarıyoruz. Baca gazı salınımlarını daha da azaltarak çevre emisyon kriterlerini Avrupa standartlarına getirdik” dedi.
Küresel ölçekte enerji arz güvenliğiyle ilgili son yıllarda yaşanan sorunların, yerli kaynakların önemini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çeken Dinç, “YK Enerji olarak yüzde 100 bölgenin yerli linyit kaynağını kullanarak Türkiye enerji arzının yüzde 2,5’ini sağlıyoruz. Ege Bölgesi’nin sürdürülebilir elektrik arzında kritik bir öneme sahibiz. Önümüzdeki yıllarda da ülkemizin enerji arz güvenliğinde yerli kömür kaçınılmaz bir şekilde önemini koruyacak” dedi. Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin verimliliği artırmaya yönelik rehabilitasyon yatırımlarına vurgu yapan Dinç, bu yatırımlarla birlikte, santrallerin kapasite kullanım oranının yüzde 64’ten yüzde 83’e ve brüt üretimin ise 5,221’gigavat saatten yaklaşık 8 bin GW saate yükseldiğini belirtti.
“OLMASI GEREKEN TERMİK SANTRALİN EN İYİ ÖRNEĞİYİZ”
Maden sahaları açılırken zeytin ağaçlarının kesilmeden taşındığı bilgisini veren M. Serhat Dinç, “Dekupajı yapılan sahalardan taşınarak, dökümü tamamlanan sahalara belirli bir planlama dahilinde ağaç dikimi yapılıyor. Orman Genel Müdürlüğü ile protokolümüz çerçevesinde, şu ana kadar 3 milyon ağaç dikildi, sayı yılsonuna kadar 4 milyona, 2025’in sonuna kadar 5 milyona ulaşacak. Yaptığımız ek yatırımlara ve bölgede hayata geçirdiğimiz toplumsal yatırım çalışmalarına baktığımızda, bir termik santralin nasıl olması gerektiğinin çok iyi örneğiyiz. Kapatılan maden sahalarındaki zeytinliklerdeki Milas’a özgü memecik cinsi zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağı, 2022’de Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işarete layık görüldü. Yılsonuna kadar markalaşma çalışmaları tamamlanacak” diye konuştu.