Burcu SUNA
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), mayıs ayı yönetim kurulu toplantısını Konya’da düzenledi. 60’ı aşkın sektör temsilcisinin katılımıyla iki gün süren toplantıda, gıda perakende sektöründeki gelişmeler değerlendirilerek sektörün geleceği ile tüketici trendleri üzerine alanında uzman isimler tarafından bilgiler paylaşıldı.
TPF Başkanı Ömür Düzgün, sektördeki rekabeti engelleyen faktörleri ve çözüm önerilerini aktararak, “Yerel zincirlerin gelecekte daha rekabetçi olabilmeleri için atmaları gereken 5 adımı; dijital alışveriş yatırımları, sürdürülebilirlik, kişisel alışveriş deneyimi, teknoloji yatırımları ve bilgiye erişim olarak sıralayabiliriz” dedi. Yerel zincirlerin Konya buluşması; Golda Makarna, Buhara Baharat, Duranlar Peynir, Zade, Giba Şekerleme, Çağlak Süt Ürünleri, New City Kozmetik ve Temizlik, Perilla Ev Ürünleri, Ekici Süt Ürünleri, Doğuş Çay, Tahsildaroğlu, Güngör Zeytincilik, Sasta Aksesuar, Pınar Kuruyemiş, Yöntem Kağıt, Mantıname, Özçiğdem, Gesaş, Konet, Meysu, Doğal Bakliyat, Flodex, 3K Bilişim ve Emirbey Süt Ürünleri sponsorluğunda gerçekleşti.
Toplantının açılış konuşmasında gıda perakendesindeki sorunların en kısa sürede çözüm bulacağına yürekten inandıklarını belirten TPF Başkanı Ömer Düzgün, yerel zincirlerin hiçbir zaman rekabete karşı olmadıklarını belirtti. Rekabetin sektörün ve şirketlerin verimliliğini artırdığını ifade eden Düzgün, “Yerel zincirler olarak biz haksız rekabete karşıyız. Bizler her zaman rekabetin yanındayız. Rekabet yenilikçi düşünceye teşvik eder, şirketler rakiplerinden bir adım önde olabilmek için yeni çözümlere yönelir. Kalite ve müşteri memnuniyetine odaklanır, pazarın büyümesi için çalışır. Tüm bunların sonucunda ekonomik büyümeye büyük katkılar gerçekleşir, daha sağlıklı ve dinamik bir iş dünyası oluşmasını sağlar” diye konuştu.