Türk Metal ve yerel basın

Mesleğe başladığım dönemde gazetedeki sendika muhabiri arkadaşımız askere gittiğinden dolayı o alanda da görev yapmaya başladım. Sendikaları ve sendikacıları tanıdım. Emek haberlerinin gazetelerde geniş yer bulduğu dönemlerdi ve bu nedenle gazetelerin sendika alanında uzmanlaşmış muhabirleri vardı. Editörlüğe geçiş yaptıktan sonra kişisel olarak bağım yavaş yavaş koptu ama bu kopuşun kişisel olmadığını bir süre sonra görmeye başladım. Önce emek ve işçi haberleri azaldı, ardından sendika muhabirliği diye bir alan kalmadı. (Gerçi şimdi muhabir de kalmadı) Bursa’daki dev fabrikalarda yaşanan olumsuzluklar ya gazetelerde yer almadı ya da haber yapmaya giden gazeteciler işçilerden ve sendika yöneticilerinden tepki gördü. Kendilerince haklıydılar tabii ki. Görmezden gelinmeye tepkiydi bu. 


Tüm bunları katıldığım Türk Metal Sendikası’nın Yerel Medya Kurultayı hatırlattı. 2 gün süren kurultayda gazeteciler sorunlarını ve beklentilerini, sendika yöneticileri ise hem Türk Metal’i hem de başlayan toplu sözleşme sürecini anlattı. Aslında samimi bir dertleşme toplantısıydı. Sendika yöneticileri bizim içinde bulunduğumuz sorunları öğrenmiş oldular. Bizler de hem toplu sözleşme sürecinin gidişat ve işleyişine hakim olduk hem de sendikaların ve işçilerin yaşadığı örgütlenme ve hak alma sorunlarını dinledik.  Benim için önemli yanı ise gazeteci-sendikacı ilişkisinin yeniden doğru bir mecrada yeniden kurulmaya başlamasıydı. Bu diyaloğun artarak gelişmesi çok önemli.


Güzel bir organizasyona imza atan Türk Metal, Türk-İş’e bağlı en büyük sendika. Güçlü ve etkili sendikacılık yapıyorlar. Genel Başkan Pevrul Kavlak, sağlam bir liderlik profili çiziyor. Bursa’daki şube başkanları da vizyoner, yapıcı ve iletişimi güçlü isimler. Şimdi önlerinde zorlu bir süreç var. Aralarında Bursa’daki Tofaş, Oyak Renault, Bosch’un da bulunduğu dev sanayi kuruluşlarını kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı. Uzun ve zorlu sürecin ardından istedikleri zam oranını alacaklarından eminler. Bizler de bu süreci yakından takip edip gelişmeleri sizlere aktaracağız.

YORUM EKLE

banner80

banner75