Türk Metal’de coşkulu kongre

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Kurucu Başkan Selda Tekman, bu kez seçilerek Türk Metal’in ve Bursa’nın ilk kadın sendika başkanı oldu.

Türk Metal’de coşkulu kongre

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi 1. olağan genel kurulu Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın katılımıyla Podyum Davet’te yapıldı. Yoğun katılımın olduğu genel kurulda Türk Metal’in tek kadın şube başkanı olan Selda Tekman, yeniden başkanlığa seçildi.

Genel Kurul’da konuşan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yeni kurulan Bursa Şubesi birlikte yine bir ilki daha gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Bir kadın üyemiz şube başkanı oldu. Bu yenilik, sendikamız için yeni ufukların kapısını aralayacak özellikle kadın üyelerimizin sendikal mücadelede önünü açacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Yeni kurduğumuz Bursa Şubemizin çiçeği burnunda başkanı Selda Tekman’ın bu başarısı bütün kadın üyelerimize örnek olmalıdır. Onları teşvik etmelidir. Türk Metal’e yürekten bağlı çalışkan, dürüst, yeniliklere ve kendini geliştirmeye açık belki de en önemlisi emek mücadelesini hayat mücadelesi haline getirmiş her kadın üyemizi, bu sürece davet ediyorum. Ve onların, sendikamıza yapacağı katkıların bizim için çok değerli olduğuna bütün kalbimle inanıyorum” dedi.

Kavlak, Türk Metal’in örgütlenme mücadelesini bir yaşam biçimi haline getirdiğini ve pandemi döneminde bile herkes faaliyetlerine ara verirken örgütlenmeye devam ettiğini dile getirirken konuşmasına şöyle devam etti: “Bu dönemde 64 işyerinde. 25 bin arkadaşımızı aramıza kattık. Sosyal mesafeye uyduk ama mücadeleyle aramıza hiç mesafe koymadık. Bakın son dönemde ülkemizde sekiz cep telefonu fabrikası kuruldu. Bunlarda örgütlenmeye başladık. Yedisinde direne direne örgütlendik. Bakanlıktan yetkimizi aldık. Artık sözleşme aşamasına geldik. Ancak birinde sorun yaşadık. Haberlerde gördünüz Salcomp Xiaomi cep telefonu fabrikasında işveren çoğunluğu sağlayıp yetki almamıza rağmen üyelerimizi işten attı. Yalnızca sendikalı oldukları için iyi bir yaşam güzel bir gelecek istedikleri için çoğunluğu kadın olan 170 arkadaşımızı kapının önüne koydu. Peki, biz ne yaptık? Hemen direnişe geçtik. Tıpkı Bursa’da Bodo Bode’de, Akwel’de yaptığımız gibi o işverene bu dünyayı dar ettik. Yok, öyle yağma dedik. 170 arkadaşımızı geri aldırdık. Sen ülkemize geleceksin yatırım yapacaksın, ürettiğini bizim insanımıza satacaksın, kazanacaksın, karlarına kar katacaksın sonra da benim işçi arkadaşımı asgari ücrete çalıştıracaksın, karın tokluğuna çalıştırıp sömüreceksin. Yok, öyle yağmak, yok öyle yağma beyler. Bu ülkede emekçiler var. Bu ülkede emeğin örgütlü gücü var. Sendikalar var. Bu ülkede Türk Metal var. Bu ülkede TÜRK-İŞ var.”

Ülkemizde sendikacılığın çok zor şartlar altında devam ettirildiğine dikkat çeken Kavlak, “Bu ülkede sendikalaşmak demek imkânsızı başarmak demektir. Çünkü o gözleri doymayanlar, işçisine üç kuruşu çok görenler, kul hakkı yiyenler sadece sendikaya üye oldukları için, onlarca, yüzlerce emekçiyi kapının önüne koyanlar, kar, kış, bayram, seyran demeden, insanları işten atıyorlar. Buradan o işverenlere sesleniyorum. O işten attığınız, ekmeğiyle oynadığınız, açlığa mahkûm ettiğiniz insanların iki eli sizin yakanızdadır. Onların bebelerinin vebali sizin boynunuzdadır. Sizi unutmayacağız. Sendikaya üye olan işçileri Kod 29’la işten atan ve bazıları burada, Bursa’da olan o patronları unutmayacağız” dedi.

Kavlak, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile son iki dönemde imzalanan sözleşmelerde elde edilen zaferleri ve pandemi sürecinde yine MESS ile imzalan protokol sayesinde pandemi sürecinde hiçbir üyemizin hak kaybına uğramadığını dile getirdi. MESS ile yeni bir süreci girildiğine değinerek konuşmasına şöyle devam ederken şunları söyledi: “Bu süreç kolay mı? Değil. Gerçekten değil. Pandeminin neden olduğu sorunlar, işyerlerindeki duruşlar, ihracattaki daralma, otomobil ve beyaz eşya satışlarındaki azalma derken. İşimiz her geçen gün zorlaşıyor. Biliyorsunuz bir de başımızda çip sorunu var. Uzakdoğu’dan kaynaklanan bu sorun, işyerlerimizi zora sokuyor. Hiç beklenmedik duruşlar yaşanıyor. O nedenle işimiz kolay değil. Zor. Hem de çok zor. Ancak şunu unutmayın. Bir söz vardır. Kolayı herkes yapar önemli olan zoru başarmaktır, derler. Türk Metal hep zoru başaran olmuştur. En zor dönemlerde ayakta kalmıştır. Bu kez de zoru başarmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Arkamızda sizin gücünüz, direnciniz hiç bitmeyen desteğiniz, oldukça yine kazanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

‘SÖZLERİM 25 BİN KADIN EMEKÇİNİN SÖZLERİDİR’

Başkanlığı seçilen Selda Tekman’ın, genel kuruldaki konuşmasından öne çıkan başlıkları şöyle:

“Sözlerim, yalnızca bana ait değildir. Sözlerim, Türk Metal’e üye 25 bin kadın emekçinin de sözleridir. Burada hissettiğim gurur, duyduğum heyecan yalnızca bana ait değildir. Onlar, çeliği nakış gibi işleyen, direncin sembolü haline gelmiş, yeri geldiğinde, acıyı bal eyleyen, yeri geldiğinde, bir savaşı kazanan son mermiyi sırtlan, yeri geldiğinde, hayatı bir güneş gibi ısıtan, örgütlü, emekçi kadınların da gururu ve heyecanıdır.”

‘HER AN İŞİMİZİN BAŞINDA OLACAĞIZ’

“Türk Metal Sendikası’nın bir şube genel kurulunda şube başkanı sıfatıyla ilk kez bir kadın konuşuyor. Bunun, yeni bir açılımın başlangıcı olduğunun hepimiz farkındayız. İşte bu farkındalıkla üstlendiğimiz sorumluluğu el ele, omuz omuza vererek taşıyacağız. Her zaman, her dakika, her an işimizin başında, sizin yanınızda olacağız.”

‘ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARINA ODAKLANACAĞIZ’

“Bursa Şubesi olarak 3 bin 803 üyemizle her zaman her yerde olduğu gibi gene arkanızda olacağız. Şu anda 10 iş yerinde örgütlüyüz. Ama bu işyerlerinin sayısını arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’de, örgütlenmeyi bekleyen 1 milyon civarında metal işçisi var. Çok zor koşullarda ve güvencesiz çalışan bu emekçi arkadaşlarımızın önemli bir kısmı da Bursa’da. Onlara dokunmaya ve Türk Metal’i anlatmaya başladık. Şu ana kadar attığımız adımlar giderek sıklaşacak ve çoğalacaktır. İlk hedefimiz, mevcut iş yerlerimizdeki huzuru, çalışma barışını korumak, sonra da bu mutlu arkadaşlarımızın arasına yenilerini eklemektir.”

İlk olmanın güzel olduğu kadar ağır sorumluluk getirdiğine dikkat çeken Tekman, sözlerini Pevrul Kavlak’ın 8 Mart 2019 tarihinde Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler Büyük Kurultayı’nda yaptığınız konuşmanın bir bölümünü tekrarlayarak bitirdi:

‘SENDİKAL ANLAYIŞIMIZ BÜTÜN KADINLAR İÇİN’

“O konuşmada dediniz ki: ‘Bizim sendikal anlayışımız sadece tezgah başında bir ekonomi yaratan emekçi kadınlarla sınırlı değildir. Bizim sendikal anlayışımız hiç yoktan bir ulus yaratan, kurtuluşa verdikleri can ve kuruluşa verdikleri emekle anamız, bacımız, yârimiz, kızımız olan bütün kadınlarımız içindir.’ Biz Türk Metalli kadınlar olarak bu satırlardan aldığımız ilhamla her zaman sizin ve sendikamızın yanında işimizin başında olacağız.”

Genel Kurul’a Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Ak Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Ak Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İyi Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da katıldı.

YORUM EKLE

banner75