‘Rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz’

Ekonomik gelişmeleri değerlendiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Bugün, dünyada böyle bir rüzgâr yok. Ancak biz, rüzgâr yoksa küreklere yükleneceğiz” dedi.

‘Rüzgar yoksa küreklere yükleneceğiz’

Çatısı altında yer alan 29 federasyon ve 244 dernek üzerinden 25 bin iş insanı ve 40 bine yakın şirket ile Türkiye’nin “gönüllü ve bağımsız” en büyük iş dünyası örgütü Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde 22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi düzenledi. Zirvede konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, ekonominin düzelmesinin sabır, inat ve irade gerektirdiğini belirterek, “Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi. Bugün, dünyada böyle bir rüzgâr yok. Ancak biz, rüzgâr yoksa küreklere yükleneceğiz” diye konuştu.

Hatay’da “Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi” temasıyla gerçekleştirilen zirvede açılış konuşmalarını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, DASİFED Başkanı Faruk Ekinci ve Hatay Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yaptı.

“O DÖNEM BİTTİ”

Ekonominin düzelmesinin sabır, inat ve irade gerektirdiğini vurgulayan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Gerek küresel gelişmeler, gerekse içeride ülkemize özgü koşullar nedeniyle, finansman maliyetlerinin bir süre daha yüksek seyretmeye devam etmesi muhtemeldir. Genel olarak dünyada artık ucuz ve bol parayla büyüme dönemi sona erdi” diye konuştu.

REFORM TAKVİMİ ÖNERİSİ

“Türkiye’nin bu zorlu dönemin üstesinden gelmek için yapısal sorunlara odaklanması ve hiç vakit kaybetmeden bir reform takvimi oluşturması gerekiyor” ifadesini kullanan Bilecik, “Ekonomide gürlediğiniz kadar, yağmanız lazım. Zaman artık aksiyon zamanıdır. Verimlilik artışlarıyla büyümenin desteklenmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için iş gücü, vergi, eğitim, inovasyon ve dijitalleşme alanlarında kendimizi geliştirmeliyiz. Türkiye ekonomisinin dijital çağın şartlarına uygun teknolojiye, rekabet gücü yüksek sanayi ve hizmetler sektörüne ve modern bir tarım sektörüne ihtiyacı var” dedi.

KONKORDATO VURGUSU

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan da son günlerde sık sık ilan edilen konkordato ilanlarına değindi. KOBİ’lerin ekonominin lokomotifi olduğunu ancak kırılgan yapıları nedeniyle krizlerden daha derin etkilendiklerini belirten Turan, KOBİ’lerin ödeme ve tahsilat sorunlarından, banka teminatlarındaki yüksek faize, konkordatodan, KDV sorununa kadar bir dizi sorun yaşadığını vurguladı. Turan, “Son günlerde artan konkordato ilanları, reel sektörde güven odaklı gelişen ekonomik hayatı da derinden etkilemektedir. Bunun sadece ekonomik değil toplumsal sonuçlar da doğuracağı ortadadır. Hem alacaklıyı, hem de borçluyu koruyan bir mekanizmanın kurulması şart” dedi.

YORUM EKLE