MÜSİAD’da alternatif finans yöntemleri konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, Müslüman iş adamı için alternatif finans yöntemleri ve MÜSİAD’ın Karz-ı Hasen Uygulamasıyla alakalı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

MÜSİAD’da alternatif finans yöntemleri konuşuldu

MÜSİAD Bursa Şubesi Dernek Merkezinde yoğun bir katılımla düzenlenen toplantıda, MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Samir Nalbantoğlu ve İslam Hukuku Profesörü Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuk konuşmacı olarak yer aldı.

Etkinlikte konuşan MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Nihat Alpay, “Dinimizde yardımlaşma çok önemlidir. İhtiyacı olan iş adamlarına borçlarını ödemesi için ortak bir havuz oluşturup üyelerinin kullanımına sunmak için kullanan Karz-ı Hasen Sandığı, önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir. Sandıkta toplanan paranın önemli bir kısmı borç olarak kullandırılmakta, kalan kısmı da sosyal yardım çerçevesinde karşılıksız verilmektedir. Bursa Şubemiz, Genel Merkezden sonra sandık üyesi olma açısından 2.sırada yer alıyor. Faiz, MÜSİAD’ın kırmızı çizgisidir. Ancak mecbur kalındığında borç ödemek için krediye ihtiyaç duyuluyor. İşte burada Müslüman iş adamı için alternatif finans kaynakları önem taşıyor. Alternatif yollar mevcut, bunlarla ilgili yeni bilgiler almak, mevcut bilgilerimizi tazelemek için böyle bir organizasyon yaptık. Faydalı olacağını düşünüyorum.”

Karz-ı Hasen Sandığı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Samir Nalbantoğlu da, uygulama hakkında sunum yaptı. “MÜSİAD, Karz-ı Hasen uygulaması ile medeniyetimizin bir değerini ihya ediyor” diyen Nalbantoğlu şunları söyledi:

“İş adamlarının bir eli yağda bir eli balda değildir. Ticaretle uğraşan, nakit akışında sıkıntılar yaşayan insanlarız hepimiz. Zor ticaret ortamında yaşanan sıkıntılara hepimiz muhatabız. Dünya ticareti ne yazık ki kapitalist sistem içerisinde fayda teorisi üzerine kurulu bir sistem. Siz bu teorinin dışında çok fazla hareket şansına sahip değilsiniz. Müslüman iş adamları olarak ne yapabilirsiniz, faiz ve kredi kullanmazsınız vs. Acil nakit ihtiyacınız olduğunda bu yöntemlerini de uygulamazsanız yalnızlaşan biri olursunuz ya da eşinizden dostunuzdan borç alırsınız. Karşınızda faizsiz borç alacağınız kurumsal bir muhatap bulamazsınız. İşte MÜSİAD Sandığı bu ihtiyaçtan doğdu. MÜSİAD, medeniyetimizin güzel değerlerinden olan bu uygulamayı günümüz ticaret hayatının içerisine taşımış ve yardımlaşma ve dayanışma kültürünü kurumsallaştırmıştır.”

“Bu sandıkta 2 adet fon vardır”

Aidatlar ve bağışlarla oluşan MÜSİAD Sandığı bünyesinde 2 adet fon oluşturulmuştur. Bunlardan biri Karz-ı Hasen Fonu, ikincisi Sosyal Yardım Fonu’dur. Karz-ı Hasen Fonu, dernek üyelerinin düzenli ödemelerinden oluşmaktadır. Bu fondaki paralar sandık üyesi ihtiyaç sahiplerine kullandırılacaktır. Sandıktan ödünç alan üye, sandık yönetimince belirlenecek sürenin sonunda almış olduğu miktarı sandığa geri ödeyecektir. Sosyal Yardım Fonu’nda ise, sandık üyeleri ve ölümü halinde üyelerin eş ve çocukları yararlanabilir. Bu fondan yararlandırılan kişilerden geri ödeme alınmamaktadır.

MÜSİAD’ın Karz-ı Hasen Uygulamasının oluşturulmasında büyük emekleri olan ve Müslüman iş adamlarının alternatif finans yöntemleri bulma konusunda önemli çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Hayrettin Karaman da şunları söyledi:

“İslami hassasiyetleri bulunan ülkemizdeki Müslümanlar, paralarını faizsiz değerlendirmek için yıllarca çare aradılar”

“Eskiden tasarrufunu yastık altında tutan, faizin haram olduğuna inandığı için bankalara yatırmayan dindarlar bize ne yapacaklarını sorduklarında, değeri düşmeyen ve hemen paraya çevrilmesi mümkün olan şeyleri veya gayrimenkul almalarını tavsiye ediyorduk. Bir de tanıdığımız, güvendiğimiz, kâr zarar ortaklığı esasına göre sermaye kabul eden birkaç tüccar vardı, ‘onlara gidin, paranızı verin, yılsonunda da gider kazandıysa kârını alırsınız’ diyorduk. Tabi bu yollar genel olarak ve sürekli uygulanabilir değildi. İslami hassasiyetleri bulunan ülkemizdeki Müslümanlar, yıllardır paralarını faizsiz değerlendirmek ve işlerini de faizsiz yürütmek için çareler, kurumlar ve kuruluşlar aradılar. Rahmetli Özal'ın gayretleriyle ilk Özel Finans Kurumu kararname ile 1985 yılında faaliyete başladı. Bu kurumun amacı ihtiyacı olanlara faizsiz sermaye temin etmek ve diğer banka işlemlerini de faizsiz yapmaktı. Başlıca işi mudarebe (işi ve ticareti yapacak olana ortak olarak sermaye vermek), müşareke (şirkete ortak olmak) ve murabaha (malı peşin veya daha kısa vadeli alıp isteyene daha uzun vadeli ve vade farklı olarak satmak) idi.”

Kurulmasında emeği geçtiği MÜSİAD Sandığı ile ilgili de bilgiler veren Karaman sözlerini şöyle noktaladı: “Bu uygulamanın 2 ayrı fonu var. Biri ödünç para verme fonu, diğeri de hibe fonudur. Bu hibe de 2’ye ayrılıyor. Biri bildiğimiz hibedir yani karşılıksız menfaat sağlama işidir. Bu zengine de olur fakire de olur. Bir de zekât var. Zekât zengine olmaz. Bu güzel bir uygulamadır, umarım benzer hassasiyeti olan başka kişi ve kurumlar da bunu uygular.” Program soru cevap bölümüyle sona erdi.

Etkinlik sonunda MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Alpay ve önceki dönem Başkanı Mustafa Gürses tarafından MÜSİAD Karz-ı Hasen Sandığı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Samir Nalbantoğlu ve İslam Hukuku Profesörü Prof. Dr. Hayrettin Karaman’a teşekkür hediyesi takdim edildi.

YORUM EKLE