MÜSİAD Bursa’da Nihat Alpay güven tazeledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şubesi’nin 21. Olağan Genel Kurul Toplantısı, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ve Bursa protokolünün katılımıyla gerçekleşti. Pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da tek listeyle yapılan seçimlerde mevcut Başkan Nihat Alpay oy birliğiyle başkan seçildi.

MÜSİAD Bursa’da Nihat Alpay güven tazeledi

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salon’da gerçekleştirilen toplantıya; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat Demir, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Milletvekilleri Mustafa Esgin, Ahmet Kılıç, Refik Özen, Zafer Işık ve Atilla Ödünç’ün yanı sıra STK temsilcileri, MÜSİAD Şubelerinden iş insanları ve MÜSİAD Bursa Şubesi’nden iş insanları katıldı.

MÜSİAD Bursa Şubesi’nin 21’inci Genel Kurul Toplantısı’na onur konuğu olarak katılan Genel Başkan Abdurrahman Kaan yaptığı konuşmada, “Covid süreci bitse dahi bize yepyeni alışkanlıklar ve üretimle ticaret modelleri bırakacak. Elektronik ticaret, uzaktan çalışma, üretim üsleri, yapak zekâ yazılımları daha şimdiden pek çok işletmede kabul görmeye başladı. Demek ki geçmişe ve onun üretim ve ticaret yöntemlerine dönmemiz çok mümkün olmayacak. Biraz da bu nedenle bu dönem büyük sıfırlanma olarak tanımlanmaktadır” diye konuştu.

“Üretmeyi başarmalıyız”

Bir ülkenin iktisadi sorunlarının çözümünün üretimde olduğunu ifade eden Kaan, sözlerine şöyle devam etti: “Tüm ülkelerde şu anda geniş çaplı bir ek borç stoku oluşmaktadır. Orta vadede bu ülkelerdeki politikalarda mali baskılar oluşması kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bir ülkenin iktisadi sorunlarının çözümü üretimde gizlidir. Üretim olmadan ne büyüme olur, ne istihdam olur, ne enflasyonla baş edilebilir, ne ihracat yapılabilir ne de kalkınma olur. Üretim de tek sektörlü yapıdan ziyade çok sektörlü bir yapı olmalıdır. Üretimde hiçbir sektör ihmal edilmemelidir. Tarım ve hayvancılık alanındaki üretimle, sanayi üretimi ve hizmetler sektöründeki üretim senkronize bir şekilde olabilmelidir. Üretim alanlarındaki bir sektör, kesinlikle diğerine feda edilmemelidir. Buna çoklu üretim modeli denmektedir. Üreterek tüketme anlayışına geçiş yaparak başta ekonomik olmak üzere bütün sorunların üstesinden gelmek mümkündür. Ancak üretmeyi başardığımız müddetçe bu yüzyılın yükselen ülkesi olabiliriz.”

Kaan’dan üretim üssü modeli önerisi

Bu süreçte kendi kendine yeten ülkelerin öneminin daha iyi anlaşıldığına vurgu yapan Kaan, “Ülkeler her ne kadar teşvik ve destek paketleri devreye alsalar da aslında kapalı bir ekonomik sisteme gidiyorlar. Bu da kendi kendine yeten ülke kavramının önemine işaret etmektedir. MÜSİAD üyelerinin üretim ve ticaretindeki karlılık ve rekabet ortamlarındaki pozisyonlarını korumak adına hem bürokrasi hem de bakanlıklar ile kapsamlı çalışmalar yapmaktadır. Yenilenen yönetim kurullarımız hem yerelde hem globalde diğer birimlerimizle birlikte bu süreci çok hızlı bir şekilde geçireceğiz. Tekrarlanması muhtemel salgın ve afetler için üretim üsleri kurmak zorundayız. Buralarda firma ve çalışanları korumak, tam kapanma olmadan da devam ettirmek mümkün olacaktır.”

Kaan’dan Bursalı iş insanlarına teşekkür…

Bursa’nın dinamizminden de bahseden Kaan sözlerini şöyle noktaladı: “2020’de son çeyrekte yüzde 5,9 büyüme yaşayan ülkemiz, Çin’in ardından en çok büyüme kaydeden ülke oldu. 2020 genelinde de değerlendirme yapan kuruluşların aksine yılda 1,8 büyüyen Türkiye ekonomisi önemli başarılar ortaya koydu. Ülke ve bölge ekonomisin gelişmesine ihracat yönüyle döviz girdisi sağlamasına ve sanayi altyapısının güçlenmesine sağladığı katkılarla Bursa, gelişmiş imalat sanayi ve ticareti sayesinde küresel bir çekim merkezi konumundadır. 2020 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yapan illeri sıralamasında İstanbul’dan sonra gelen Bursa, ekonomik açıdan çok büyük bir dinamizm sergilemektedir. Bu anlamda Bursalı iş insanlarımıza teşekkür ediyoruz.”

Alpay’dan mesleki eğitim vurgusu

MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay da şunları söyledi: “Neredeyse her karışı tarih kokan şehrimiz turizm kaynakları açısından da önemli bir potansiyele sahiptir. Yerli ve yabancı misafirlerine hizmet veren Bursa’nın gelişimiyle ilgili çalışmaları takdirle takip ediyoruz. Bununla birlikte hızlı trenle ilgili çalışmaların nihayetlenmesini ve şehir ekonomisine katkı sağlayacak bu değerli projenin hayata geçmesini beklemekteyiz. Bursa büyüyen ekonomisiyle göç alan bir şehirdir. Gelecek planlamasında bunu dikkate alarak başta ulaşım olmak üzere mimari ve sosyal alanlarda örnek bir şehircilik anlayışıyla yaşanılabilir bir kent oluşturulmasında vizyoner projeler beklediğimizi de ifade etmek isterim.”

Meslek eğitim konusunda da açıklamalarda bulunan Alpay, “MÜSİAD Bursa Şubesi olarak temel hedef ve çalışmalarımız arasında yer alan meslek eğitimi konusunda da çalışmalar yapmaktayız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü nezaretinde Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi ile sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman konusunda bir çalışma başlattık. Meslek liselerinin iş hayatımızın ihtiyaç duyduğu ‘ara’ değil ‘ana’ eleman yetiştirilmesi noktasında hayati bir fonksiyonu olduğu düşüncesindeyiz. Bu konunun üzerinde titizlikle durulmasını talep etmekteyiz.”

Alpay sözlerini şöyle noktaladı: “Geçen yıl üyelerimize yaptığımız ziyaretlerde üyelerimizin salgına rağmen ekonomik faaliyetlerini aksatmadıklarını müşahede ettik. Üyelerimizin krizlere karşı finansal açıdan dayanıklı olduğu, sosyal sorumluluk gereği de istihdamda kayıp yaşamadığını memnuniyetle gördük. Ayrıca imalat kısmında makine parkurlarının uygunluğu ölçüsünde pandemi döneminde ihtiyaç duyulan ürünlerle ilgili üretim konusunda pozisyon alabilen elastik bir yapıları olduğunu gördük. 2020 bütün dünyayla birlikte bizleri de olumsuz etkiledi. Bursa MÜSİAD olarak bu süreçte üyelerimizden aldığımız talep ve önerileri başta Genel Merkezimiz olmak üzere ilgili kurumlara iletmeye gayret gösterdik.”

Daha sonra konuşan BTSO Başkanı İbrahim Burkay da “Anadolu Aslanları’nın Türkiye ekonomisinde etkin rol almaya başlaması MÜSİAD’ın kurulmasıyla başladı. Yeni bir süreçteyiz. Yeni ekonomi, yeni iş modelleri gelişiyor. Bu yeni ekonominin paydaşlarına baktığımızda birçoğunun değerlere sahip olmadığını görüyoruz. O yüzden ben MÜSİAD’ı ekonomik hayatta iş dünyasının doğruyu gösteren pusulası olarak görüyorum. O da sahip olduğu değerlerdendir” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Demir de, MÜSİAD ailesinin bir ferdi olarak 6 yıldır yönetimlerde bulunduğunu ve çok güzel çalışmalara vesile olduklarını ifade etti. MÜSİAD Üretim ve Ticaret Planlama Üst Kurul Başkanı Oktay Dede de MÜSİAD’ın gelecek dönemdeki projeleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise, “Bir dönemin Türkiye’sinde adeta bloklaşmış bir sermayenin milli değerlerimize, manevi iklimimize hedef alan açıklamalarına mukabil MÜSİAD gibi bir platformun ortaya çıkması çok anlamlı olmuştur. O günden bu yana MÜSİAD, ülkemizin sanayi anlamındaki değişimine çok büyük katkıları olmuştur. Türkiye’nin her kritik eşiğinde sizlerin varlığını hissettik. İyiki varsınız. Bundan sonraki süreçte de sizlere başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Büyüme rakamlarına MÜSİAD’ın katkısı çok büyük”

Son olarak konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat da, “Türkiye güçlü devlet olmanın verdiği kararlılıkla gerek ekonomik, gerek sosyolojik gerekse de sağlık anlamında çok önemli bir enerjiyi ortaya koymuştur. Bu enerjiyi sinerjiye çeviren ülkemizin pandemi ile mücadelesi tüm dünya devletleri tarafından takdirle karşılanmıştır. Pek çok ülke ciddi ekonomik gerileme kaydederken ülkemizin kaydettiği büyüme oranları hepimizi gururlandırmıştır. İşte bu başarıda MÜSİAD gibi her şeyden önce ülkesine bağlı, milli heyecanı gönlünde hisseden, cesur ve fedakâr girişimcilerimizin katkısı çok büyüktür” sözleriyle konuklara seslendi.

Konuşmaların ardından önceki dönemde yönetimde bulunup yeni dönemde görev almayan isimlere, teşekkür plaketi ve belgesi verildi.

Yönetim ve Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu

Yapılan konuşmaların ardından Divan Başkanlığını Mustafa Gürses’in yaptığı Genel Kurul Toplantısı’nda faaliyet raporu ve mali tabloların müzakeresi ve kabulünün ardından yapılan oylamada, Nihal Alpay oybirliğiyle Başkan seçildi. MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu şu isimlerden oluştu.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler: Nihat Alpay, Alparslan Şenocak, İbrahim Güney, Kadir Oruç, Erol Bodur, Fatih Aslan, Halil Atalay, Cemalettin Can, Rıdvan Güler, Mehmet Kaleli, Osman Yetim, Abdülkerim Demir, Halil İbrahim Biçer, Mehmet Demirci, Abdüssamed Kahraman.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Özgür Kavaklı, Kamil Özkan, Mehmet Yıkar, Ali Güzeldağ, Özer Düşünüklü, Ali Osman Atış, Mustafa Akdemir, Ümit Gürel, Onat Ertoksöz, Yusuf Furkan Şahin, Hüseyin Kul, Muhammed Faruk Çıbuk, Bünyamin Şardağ, Yahya Çakın, Fatih Yıldırım.

Denetleme Kurulu Asil Üyeler: Yakup Kayıhan, Abdülmelik Güler, İsmail Güler

Denetleme Kurulu Yedek Üyeler: Hamdullah Doğan Karakaş, Murat Toprak, Erdem Bakan

YORUM EKLE

banner80

banner75