Matlı: Tarımdan vazgeçemeyiz

Bursa Ticaret Borsası (BTB) bünyesinde oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Matlı: Tarımdan vazgeçemeyiz

Geçtiğimiz haftalarda BTB üyeleri arasından belirlenen ve Bursa iş dünyasının önemli aktörlerini aynı masa etrafında buluşturan Bursa Ticaret Borsası Yüksek İstişare Kurulu toplantısına; BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Gürsel Edemen, Murat Sait Uyar, Orhan Ümit Gençoğlu, Yusuf Yormazoğlu, Harun Yasav, Metin Anıl, Fuat Bursalı, İlhan Sarı, Erdoğan Şeremet, Ramazan Bayduz ile BTB Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katıldı.

Gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Özer Matlı; Bursa Ticaret Borsası bünyesinde Yüksek İstişare Kurulu oluşturmak istenmesinin temel sebebinin; uluslararası arenada bölgeyi ve Bursa`yı bir adım daha öne taşıyacak ekonomik, ticari ve sınai kalkınmaya katkı sağlayacak görüşler oluşturmak, mevcut çalışmaları izlemek ve değerlendirmek olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında geleceğin kentleri arasında en ön sıralarda bulunan Bursa`nın; tarihi, kültürü, coğrafyası, sanayisi ve tarımı ile bugüne kadar var olandan daha farklı bir bakış açısıyla kabuk değiştirmesi gerektiğine değinen BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı “Dünyanın teknoloji, yenilik ve yapay zeka alanlarında adeta boyut değiştirdiği günümüzde, tüm sektörlerde büyüme modellerinin üretim odaklı olması, dengeli ve uzun vadeli stratejiler benimsemesi, bununla birlikte global düzeyde adımlar atılması son derece önemlidir” dedi.

Özer Matlı şunları söyledi: Sunumlarda da izlediniz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çok büyük bir aile, Türk Ekonomisi ve iş dünyamız için son derece önemli projelere imza atıyor ve Bursa Ticaret Borsası 95 yıldır bu büyük ailenin çok önemli bir parçası. Ben, bundan sonraki süreçte Bursa iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bu kıymetli ekiple, ilimiz adına katma değeri yüksek, çok güzel işler ortaya koyacağımıza yürekten inanıyorum. Ülke ekonomisinde göz ardı edilemeyecek kadar büyük payı olan şehrimizin geleceği için gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde, öncelikli olarak planlanma yapılması ve potansiyel ürünlerimizin katma değerli hale getirilerek, pazarlama kanallarının genişletilmesi son derece önemlidir. Çünkü Bursa tarımdan asla vazgeçemez.”

Toplantının devamında BTB Yüksek İstişare Kurulu üyeleri de söz alarak kendi sektörlerinde yaşanan gelişmeleri ifade ederken, BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ve Yönetim Kurulu`na da Yüksek İstişare Kurulunun oluşturulmasında gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti. Ayrıca toplantı sonunda, olağan toplantılar dışında da bir araya gelinerek, özellikle tarımsal ürünlerde katma değer yaratma ve ihracatı arttırma konularında çalışmalar yapılmasına ve şehrin geleceğinde, tarımın ihmal edilmemesi gerektiği yönünde fikir birliğine varıldı.

YORUM EKLE