"Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve doğru aile anayasası” webinarı

NOSAB ve Sistem Global- SCH LEGALHUKUK BÜROSU iş birliğiyle düzenlenen "Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Doğru Aile Anayasası" başlıklı webinarda aile şirketlerinde sürdürülebilirliği sağlayabilmek için kurumsallaşmanın önemi üzerine bilgiler aktarıldı. Webinara NOSAB Müteşebbis Heyeti ve NİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras, Müteşebbis Heyet Üyeleri ve bölgede faaliyet gösteren aile şirketleri katıldı.

"Aile şirketlerinde kurumsallaşma ve doğru aile anayasası” webinarı

Aile şirketlerinde kurumsal yönetim anlayışının gelişmesi ve doğru aile anayasalarının hazırlanması amacıyla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını NİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras yaptı. Tüm şirketlerin kendi stratejilerine uygun koşullar oluşturma ihtiyacına gerek duyduğunda bilimsel yöntemlere başvurmasının önem arz ettiğini vurgulayan Aras, “Genel anlamda aile şirketleri kendi yapılarına göre yönetim anlayışları ile devam etmektedir. Ama bazı finans, üretim gibi temel konularda yönetim anlayışı benzer. Önemli olan bunları bilimsel uygulamalar eşliğinde yönetmektir” dedi. Belirsizliklerin olduğu bu dönemde değişimin şart olduğuna dikkat çeken Aras, “Karanlık bir tünele girdik, geleneksel yöntemlerle devam edip kurumsallaşma, dijitalleşme, endüstri 4.0. gibi bilimsel uygulamaları hayata geçirmeyen ve dönüşüme uyum sağlayamayan işletmelerin bu tünelden çıkması mümkün değil. İşletmelerin uzun dönemde varlıklarını devam ettirebilmeleri için kurumsal yapılara dönüşerek yüksek performans göstermeleri gerekir” şeklinde konuştu.

AİLE Mİ ŞİRKETE, ŞİRKET Mİ AİLEYE HİZMET EDİYOR!..

Programın devamında konuşan SCL Legal Hukuk Bürosu Ortağı Av. Cengiz Aydemir, aile şirketlerinde kurumsallaşma ve yaşanan sorunlara dikkat çekti. Aile şirketlerinin kurulma hedeflerinin aile bireylerini daha refah bir geleceğe taşımak olduğunu söyleyen Aydemir, “Aile şirketlerindeki tipik özellik, başta kurucularda dahil tüm aile fertleri fedakarca şirket için çalışmaya devam ederken ilerleyen aşamalarda büyüyen ölçeklerde gelişime paralel olarak fertlerin buna uyum sağlayamamasıdır. Zaman içinde aile şirkete hizmet ederken şirket aileye hizmet etmeye başlar ve rekabet gücünü, kurumsallaşmasını, diğer ihtiyaçlarını karşılayamayınca da bin bir emekle oluşturulmuş yapılar küçülmeye, bölünmeye, parçalanmaya hatta yok olmaya doğru gider. Burada önemli olan değişimin ihtiyacını önceden görmek ve ona göre hareket etmektir” şeklinde konuştu.

“YENİ TTK KURUMSALLAŞMA KAPSAMINDA BİR MİLATTIR”

14 Şubat 2011 yılında yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) bir milat olduğunu ifade eden Aydemir, sözlerini şöyle noktaladı: “Yeni TTK’nın kurumsal yaşama ilişkin getirdiği köklü değişiklikler ve getirilen geniş kapsamlı düzenlemeler aile şirketlerinde kurumsallaşma yolunda pozitif bir etki yarattı diyebilirim. Bu düzenlemelerden en önemlilerini ise; yönetim kurulu ile ilgili, pay sahipleri ile ilgili, hisse devirleri ile ilgili ,genel kurul ile ilgili ve şeffaflık ile ilgili düzenlemeler şeklinde özetleyebiliriz. Aile Şirketlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için bu yönde esas sözleşmelerde revizyonlar yapılmalı, hissedar sözleşmesi ve aile anayasaları düzenlenmeli ve mirasa ilişkin düzenlemeler yapılmalıdır.” Aydemir, webinar sonunda Nosab’da yer alan iki şirkete örnek aile anayasası uygulaması yapmak istediklerinin de bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 10:20
YORUM EKLE

banner69