Grip, Alzheimer hastalarının beynini de etkiliyor

Son dönemde artış gösteren gribal enfeksiyonlar, sadece solunum yollarını değil sinir sistemini de etkileyebiliyor. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, “Alzheimer ve Parkinson’u olan hastalarda ağır sonuçlarla karşılaşabiliriz” uyarısında bulundu.

Grip, Alzheimer hastalarının beynini de etkiliyor

Her perşembe yapılan bilimsel hekim toplantıları kapsamında meslektaşlarını bilgilendiren VM Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, birçok hastalığın beynin çalışma düzenini bozabileceğini söyledi. Son dönemde enfeksiyon hastalıklarının artışta olduğuna dikkati çeken Uzar, “Gribal enfeksiyonlar, beyni ciddi ölçüde etkileyebiliyor. Özellikle yaşlı kişilerde, Alzheimer ve Parkinson’u olan kişilerde ağır bilinç bulanıklıklarına yol açabiliyor. Ciddi bir rahatsızlığı olmayan yaşlılarda bile kişileri, yerleri, zamanı karıştırma, huzursuzluk ve bağırma gibi belirtilere sebebiyet verebilmektedir. Yaşlıların, yakınlarında enfeksiyonlu kişiler varsa onlardan uzak durmaları sağlanmalıdır. Olabildiğince kalabalık yerlere çıkmamalarını öneriyoruz” dedi.

TANSİYON VE ŞEKERE DİKKAT!

Tansiyon ve şekerin kontrol altında tutulmaması halinde ağır sonuçların ortaya çıkabileceğini de belirten Doç. Dr. Uzar, şu uyarılarda bulundu: Şeker, tansiyon, kalp hastalığı, hormonal problemler ve kanser vakaları beyin ve sinir sistemini etkiler. Tansiyon ve şeker, beyin damar tıkanıklığına yol açmaktadır. Beyin kanamasını da kolaylaştırır. Tansiyon ve şekere dikkat edilmemişse beyin damar hastalığı riski oldukça yüksek demektir. Doğru tedavi olunmazsa felç olma, konuşamama, yatağa bağlı kalma oranı artar. Kalpteki ritm bozuklukları da iyi tedavi edilmezse kalpten beyne pıhtı atılmasına yol açabilir. Sıvı kaybı da böbrekleri etkilemenin yanında dolaylı olarak beyni de olumsuz etkiler. Bu kişilerde bilinç bozukluğu, kişileri ve yerleri karıştırma gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle 60 yaş üstünde sıkı kontroller yapılarak tansiyon ve şekerin kontrol altına alınması, zorunludur. Eğer bunlar kontrol edilemezse felç ve damar tıkanıklığının gelişmesi kaçınılmaz olur.

YORUM EKLE

banner80

banner75