Bursa'da vaka sayısı 500'ün altına düştü

Bursa Hakimiyet yazarı Namık Göz, Bursa’da son koronavirüs tablosunu köşesine taşıdı.

Bursa'da vaka sayısı 500'ün altına düştü

İşte Namık Göz’ün yazısı:

Koronavirüs pandemisi dünyayı kasıp kavuruyor.

Pandemi verilerinin değerlendirildiği internet 'Worldometers' internet sitesine göre, virüs kaynaklı can kaybı sayısı 3 milyon 306 bin 723'e ulaştı. En fazla can kaybı 595 bin 812 ile ABD'de kaydedildi. Türkiye'de ise 9 Mayıs itibarıyla toplam 43 bin 79 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya ve Türkiye bir yandan kapanma tedbirleri diğer yandan aşılama ile pandeminin önüne geçmeye çalışıyor. Dünyada bugüne kadar bir milyar 280 milyon dozdan fazla aşı uygulandı.

Önce ciddi kapanma ve aşılamayı eşzamanlı yapan ülkeler bunun olumlu sonuçlarını almaya başlasa da salgının geleceği ile ilgili tahminler hiç de iç açıcı değil.

Daha önce Bill Gates, pandeminin 8-9 yıl devam edeceği öngörüsünde bulunmuştu. Gates'in ardından ABD'de salgın hastalık konusunda güvenilir isimlerden biri olan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci'nin normale dönüş ile ilgili değerlendirmeleri, karamsar tablo çizdiği için eleştirilen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan farklı değil.

40 yıldan beri aynı görevi yürüten Dr. Fauci'ye göre, dünya nüfusunun tamamının aşılanmış olması koşuluyla 2022 yılın anneler gününde normale en yakın duruma gelinebilecek. Ayrıca maskeyi daha çok uzun yıllar kullanacağız.

Dr. Fauci'nin normalleşme için getirdiği tüm dünyanın aşılanması ise bugünkü koşullarda neredeyse imkansız.

Nedeni ise çok basit bir tespitten saklı. Salgın, Çin'de bir kişiden tüm dünyaya yayıldı. Tek kurtuluş, oldukça sık mutasyon geçirdiği bilim insanlarınca tespit edilen koronavirüsün tıpkı grip gibi öldürücülüğünü yitirip mevsimsel girip hale dönüşmesinden geçiyor.

Peki, Bursa'da durum nasıl?

Bursa'da da koronavirüsün üçüncü pik yapması üzerine alınan 17 günlük kapanmanın sonuçları alınmaya başlandı. Kapanma öncesi günlük 2 bin 500'e ulaşan vaka sayısı hızla düşerek 500'ün altına indi. Gerçi, vaka sayısının azalmasında test sayısının düşmesinin de etkisi var ama yine de hastanelerin durumu ve çevremizden de yaptığımız gözlemler nispi bir azalmayı işaret ediyor.

Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanlığı'nın haritası da düşüşü gösteriyor. 24-30 Nisan arasında 100 binde 327 olan vaka sayısı 1-7 Mayıs tarihleri arasında 100 binde 207,97'e düştü.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz da, Bursa'nın her geçen gün iyiye doğru gittiğini belirterek, '500'ün altını zorluyoruz... Hafta için 500 bandındaydık. Hafta sonu bu rakamın altına düştü. Bayramdaki çalışma yaşamının da azalmasıyla daha da gerilere düşecek' dedi.

Bursalılara seslenen Dr. Yavuzyılmaz, bayramda mahalle, apartman ve ev gezmeleri yapılmaması çağrısında bulundu.

BURSA'DA 932 BİN DOZ AŞI YAPILDI

Bursa'daki aşılama da devam ediyor. Bu günlerde ilk kez aşı olacaklara biontech yapılıyor. İkinci dozu Sinovac olanlarda aşılanıyor. Toplam doz dün itibarıyla 932 bine ulaştı.

Dr. Yavuzyılmaz, aşı için vatandaşların Çekirge Devlet Hastanesi'ni tercih ettiğini, bu yüzden günlük kapasitenin arttırılması için çalışma yaptıklarını belirterek, 'Şehir, Yüksek İhtisas, Kestel, Mustafakemalpaşa, İnegöl, Gemlik ve Yenişehir hastanelerinde de biontech aşısı yapılıyor. Sırası gelenler bu hastaneleri de tercih edebilir' diye konuştu.

Öte yandan, bugünlerde en çok tartışılan konulardan biri ise tam kapanma sonrası geçişin nasıl olacağı. Bilim insanlarına göre, daha önce 1 Haziran, ardından 1 Mart'da düşülen hatanın tekrarlanmamasını istiyor. O yüzden geçişin kademeli olması gerekiyor.

YORUM EKLE

banner69