Ticaret Bakanlığı'ndan ithal araç açıklaması

Yurt dışından Türkiye’ye getirilen otomobil yüklü bazı tırların gümrüklerde bekletildiği yönündeki iddialara Ticaret Bakanlığı'ndan cevap geldi.

Ticaret Bakanlığı'ndan ithal araç açıklaması

Ticaret Bakanlığı'ndan, yurt dışından Türkiye’ye getirilen otomobil yüklü bazı tırların gümrüklerde bekletildiği, işlemlerinin yapılmadığı yönündeki iddialara cevap geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, diğer tüm ithalat işlemlerinde olduğu gibi otomobil ithalatlarında da mevzuat gereği ilgili kurum ve kuruluşlardan istenen bazı belgelerin sunulması ve şartların yerine getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, "Yürürlükteki mevzuat gereği bu şartların yerine getirilmesi halinde ithalat işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Bu kapsamda anılan haberler gerçeği yansıtmamakta, gerekli belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamaktadır" denildi.

Bakanlık, bu araçları taşıyanlara gümrük gözetiminde bulunan yerlere araç yüklerinin boşaltılması imkanın sağlandığını da açıkladı.

YORUM EKLE

banner80

banner84