Oyak Renault üretime yeniden ara veriyor

Çip krizi nedeniyle üretim programında bir kez daha değişiklik yapan Oyak Renault fabrikası, 16 Haziran - 26 Temmuz tarihleri arasında Bursa’daki fabrikasında üretime ara verecek.

Oyak Renault üretime yeniden ara veriyor

Küresel otomotiv şirketlerini etkisi altına alan çip krizi Türkiye'de de üretimi etkilemeye devam ediyor. Mart ve nisan aylarında üretimi 1 hafta süreyle durduran Bursa'da kurulu Oyak Renault fabrikası, bir kez daha üretime ara verme kararı aldı. Çalışma programında yapılan değişikliğe göre fabrika, 16 Haziran'da üretimi durduracak. Dev fabrika, 26 Temmuz'da ise yeniden çarkları döndürmeye başlayacak.

Fabrika yönetimi tarafından işçilere yapılan bilgilendirmede, planlanan programda değişiklik olduğu takdirde amirler tarafından açıklama yapılacağı kaydedildi.

Koronavirüs salgınında geçtiğimiz yılın başlarında duran üretim yüzünden çip üreticilerinin ellerindeki çipler talebin yoğunlaştığı ev elektroniğine yönlendirmiş otomotivde üretimin tekrar başlaması ile ise çip kıtlığı ortaya çıkmıştı. Bu süreçte Bursa'da faaliyet gösteren Tofaş ve Renault ile birlikte Ford, Nissan, Honda, Hyundai, Mitsubishi, Subaru, Audi, Toyota, Mazda gibi dünyaca ünlü birçok marka üretimi belirli süre durdurma kararı almıştı.

Uzmanlar çip tedarikinde ortaya çıkan sıkıntı nedeniyle duran üretimlerin sıfır araç teslimatlarında ciddi gecikmelere yol açabileceğine işaret etmişti. Danışmanlık firması AlixPartners, çip arzında yaşanan sıkıntının küresel otomotiv endüstrisinin gelirini 60,6 milyar dolar azaltabileceği tahmininde bulundu.

Öte yandan sektör temsilcileri ülkelerin üretim kesintilerinden kaynaklı olarak önümüzdeki süreçte Türkiye'ye araçların sınırlı sayıda geleceğini öngörüyor. İç pazarda ise ikinci ele talebin artması bekleniyor.

YORUM EKLE

banner69