Oyak Renault işçilerinin tuvalet isyanı

Otomotiv devi Oyak Renault işçileri tuvalete gitmek için şeflerinden izin alma zorunluğu getirildiğini belirterek karara tepki gösterdi. İşçiler, "tuvalete gitmekte yasaklandı. İnsanlık dışı koşullar da çalıştırmak istiyorlar." diyerek duruma tepki gösterdi.

Oyak Renault işçilerinin tuvalet isyanı

Metal İşçiler Birliği, otomotiv devi Oyak Renault'ta işçilerin tuvalete gitmek için izin zorunluluğu getirildiğini duyurdu. Karara tepki gösteren işçiler sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

(bursabakis)

"Oyak Renault işçisi diyor ki :


Tuvalete gitmekte yasaklandı. İnsanlık dışı koşullar da çalıştırmak istiyorlar. Bu gece 00.00 - 08.00 vardiyası itibarıyla Oyak Renault otomobil fabrikasında çok ilginç şeyler oluyor. Geceden itibaren tuvalet yasaklandı. Şeflerden izin alıp öyle gidilecek. İki çay ve bir yemek arası zamanları haricinde postalar terk edilmeyecek. Tam bir kölelik devri yaşanıyor. 3 ekipte de aynı durum olacak.


Slovenyanin imalatını Türkiye' ye kaydırıyorlar diye faturasını işçiden çıkarmak istiyorlar. Saatte maksimum 60 araba olacak. Üstü asla kaldırmaz denildi. Şimdi 63 oldu.


Bütün işçiler şikayetçi. Öfke hakim. İnanılmaz bir şekilde ve aniden çok ağır mobbingler başladı. Resmen bir devir bitti başka bir devir başladı. Türk Metal her zaman olduğu gibi yine sahada yok.


Bu koşulları kabul etmiyoruz. Bütün Reno işçilerini de bu koşulları reddetmeye çağırıyoruz. Başaramayacağız hiçbir şey yok. Bizi köle gibi görenlere insan olduğumuzu hatırlatma zamanı geldi!"

YORUM EKLE

banner69