Otomotiv Test Merkezi nihayet

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Yenişehir'de kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi’nde kamulaştırma sorununun çözülerek çalışmaların başladığını söyledi.

Otomotiv Test Merkezi nihayet

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Sektör Kurulunca, hafta sonu Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri" başlıklı istişare toplantısında Yenişehir’de kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi ile ilgili müjdeli haber verdi.

Test merkezi kurulması çalışmalarında gelinen noktaya değinen Büyükdede, şunları kaydetti:

"Yenişehir'deki Oto Test Merkezinde kamulaştırma problemleri vardı, onlar halledildi. Bir arkadaşımız mahkemeye vermişti, nihayet mahkemesi sona erdi ve 4 milyon 350 bin metrekare o alanda Oto Test Merkezini de başlattık. Fizibilitelerini hazırlamıştık, hazırladığımız fizibiliteler üzerinden üç faza böldük. Fazlardan ilkini önümüzdeki bir yıl içinde tamamlamak istiyoruz. Onunla ilgili bir firma kurduk. Savunma Sanayii Başkanlığımız, TSE'miz ve diğer bazı kurumlarımızın ortaklaşa kurduğu bir firmamız var. Şu anda birinci fazıyla ilgili de bir çalışmayı başlattık. Şu anda ciddi miktarda yan çarpmalar, yol testleri, fren testleri gibi kısmı halleden birim içi bölüm olacak. İkinci bölümde de laboratuvar olacak şekilde bir çalışmanın içindeyiz."

YORUM EKLE