Bir otomotiv devi daha üretimi durduruyor

Çip sıkıntısı otomobil üreticilerini vurmaya devam ediyor. Son olarak General Motors, eylül ayında Kuzey Amerika tesislerinin çoğunda üretimi durduracağını duyurdu.

Bir otomotiv devi daha üretimi durduruyor

Çip sıkıntısı sebebiyle General Motors yeni aldığı kararı duyurdu. Şirket, ABD'de dört, Meksika'da üç ve Kanada'da bir fabrika, sahaya bağlı olarak iki haftaya kadar kapanacak. Çip krizi sebebiyle karantinaların ardından yaşanan taleple üretimler yeniden durmaya başladı. Çip krizi dünyada araba fiyatlarını artırdı ve insanları ikinci el almaya yöneltti.

EN KAZANÇLI ARAÇLARI ETKİLEYECEK

Chevrolet ve Cadillac gibi markaların sahibi olan GM, kapatmanın spor amaçlı araçları ve tam ve orta boy kamyonetleri de dahil olmak üzere en karlı araçlarından bazılarını etkileyeceğini söyledi. Etkilenen tesisler arasında Indiana'daki Fort Wayne tesisi, Meksika'daki Silao tesisi ve Kanada'daki Cami Assembly fabrikası yer alıyor.

Yeni otomobillerde genellikle düzinelerce çip bulunuyor. Ancak otomobil üreticileri, satışlarda uzun bir düşüşten korkarak, pandeminin başlangıcında çip üreticilerinin siparişlerini iptal etti. Şimdi talep toparlandıkça, çip üreticileri buna ayak uydurmak için mücadele ediyor. Otomobil üreticileri de tedarik için kendilerini teknoloji şirketleri ve tüketici elektroniği sektörü ile doğrudan rekabet halinde buldular.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 14:55
YORUM EKLE

banner69

banner75