Üreticide şeftali 2 lira markette ise 30 lira!

Lapseki'de şeftali üreticisinin sorunlarını dinleyen CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Marketlerde şeftali 15 lira ile 30 lira arasında. Ağaçlarda kilosu iki liradan şeftali, beş liradan nektari var ama ne alan tüccar, ne ihracat yapan şirket var” diye konuştu.

Üreticide şeftali 2 lira markette ise 30 lira!

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Lâpseki'nin Çardak beldesinde şeftali üreticisi ile tüccarın sorunlarını dinledi.

“ŞEFTALİ ÜRETİCİSİ KRİZDE”

Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Çardak Beldesi'nde yaptığı incelemede, şeftali üreticisinin krizde olduğunu söyleyen Ceylan, “Çardak başta olmak üzere Biga yarımadasında bir önceki yıla oranla şeftali de rekolte artışı var. Geçen yıl dalında kilosu 10 liraya müşteri bulan şeftali, bu yıl 2 liraya ağaçta dalında kaldı” dedi.

“BİR YIL ÖNCE BULAMAMIŞTIK, ŞİMDİ AĞAÇLAR DOLU”

Şeftali alımı için bölgede bulunan bir firma temsilci Ceylan'a “Bir yıl önce biz 15 bin sandık getirmiştik, şeftali bulamadık. Bu sene ise 28 bin sandık alalım dedik. Ama ağaçlar hâlâ dolu. İnsanlar getirdiğimiz sandık için geceden nöbete girip kamyon bekliyor” diyerek dert yandı.

“NE İHRACAT VAR, NE DE İÇ PİYASADA SATIŞ VAR”

Çardak Halinde bir tüccar ise, “Geçen sene şeftaliyi 10 liradan satın aldık, para da kazandık, satıldı da. Şimdi ağaçta 2 liraya şeftali, 5 liraya nektarisi var, herkesle kavgalılar ne ihracat var, ne de mazot maliyetinden iç piyasada satış var. Bir tek meyve suyu firmaları aldı. O da yetersiz” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner80

banner84