Üretici ve tüketici enflasyonu makası 25 puanın üzerine çıktı

Tüketici enflasyonu Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeye çıktı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık bazda yüzde 1.94, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 4.01 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 17.53, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 42.89 oldu.

Üretici ve tüketici enflasyonu makası 25 puanın üzerine çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, haziran ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 14.55, yurt içi üretici fiyatları yüzde 25.38 arttı. Reuters’a konuşan ekonomistler TÜFE ile ÜFE arası farkın 25 puanın üzerine çıktığına ve ÜFE’nin TÜFE üzerinde yukarı yönlü risklerin devam ettiğini vurguladılar.

Analistler ne diyor?

Tera Yatırım Başekonomisti Evren Erkan Reuters’a, “TL’nin zayıflığı, küresel emtia fiyatları ve sıkı karantinanın hafifletilmesiyle gelen zam etkisi yükselen enflasyonun başlıca nedenleridir” dedi.

AA Finans Analisti Haluk Bürümcekçi, “Enflasyonun uzun süre mevcut yüksek seyrini koruması ve 3. çeyrek sonlarında yüzde 19 civarında zirvesini gördükten sonra yılı en iyi ihtimalle yüzde 16 - 17 aralığında bitirmesi beklenebilir” yorumunu yaptı.

En çok artan yurt içi tur

Tüketici fiyatları bazında haziranda en fazla fiyat artışı yüzde 51.6 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlarda, en fazla fiyat düşüşü yüzde 28.19 ile sarımsakta görüldü.

TÜİK verilerine göre, geçen ay, yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlardaki fiyat artışını yüzde 14.72 ile elektrikli süpürge, yüzde 14.6 ile makyaj malzemeleri izledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 14:54
YORUM EKLE