UMSMİB’de Özkan Kamiloğlu yeniden başkan

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB), Seçimli Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen seçimde Özkan Kamiloğlu, yeniden Başkan seçilerek güven tazeledi.

UMSMİB’de Özkan Kamiloğlu yeniden başkan

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bünyesinde faaliyet gösteren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB), 2021 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı UİB Mavi Salon'da birlik üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB), Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda tek liste ile gidilen seçimde Özkan Kamiloğlu yeniden Başkan seçilerek güven tazeledi.

Divan Başkanlığı'nı Ahmet Uğur’un yaptığı Genel Kurul'da konuşan UMSMİB Başkanı Özkan Kamiloğlu salgın sürecini ve sektörü değerlendirdi.

Kamiloğlu, tarımdan sanayiye geçişte sektörlerinin adeta köprü vazifesi üstlendiğine işaret ederek, sektörün ayrıca ihracata dönük üretim ve net döviz girdisi yüksekliği ile ülke ekonomisi açısından da önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Türkiye’nin tarım ürünlerindeki üretim çeşitliliğinin sektörlerine önemli bir avantaj sağladığını belirten Kamiloğlu, şöyle devam etti:

“Yapılan yatırımlarla sektörümüz, meyve ve sebze ürünlerini işlemede en son teknolojilerin kullanıldığı, üretim kalitesinin giderek arttığı ve ihracata önemli katkılar sağlayan bir sanayi konumuna ulaştı. Sektörümüzün gücü, 2020 yılının başında Çin’de ortaya çıkan ve 2021 yılında da tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını esnasında kendisini gösterdi. Pandemi ile birlikte dünya genelinde insanların tüketici alışkanlıkları değişirken, gıda, sağlık ve hijyen öncelikler sıralamasında ilk sıralara yükseldi. Gıdaya olan talep sektörümüz ihracatına da olumlu yansıdı. Mevcut pazarlardaki talep artışlarının yanı sıra bir zamanlar girmekte zorlandığımız pazarlar ve ulaşmakta sıkıntı çektiğimiz müşteriler de rotasını Türkiye ‘ye çevirdiler. Türkiye’den olan gıda talebi artarken, ihracatımız da yükselerek, bir önce yıl elde ettiğimiz rakamları aşmamızı sağladı. Meyve ve Sebze Mamulleri sektörü olarak, 2021 yılında bir önceki yıla oranla, yüzde 20,6 artışla 2 milyar 28 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Aynı dönemde Birliğimizin ihracatı da yüzde 23,2 artarak 233,3 milyon dolara yükseldi.”

Bu yıl ağustos ayı itibarıyla ihracatın gerilemeye başlayacağına işaret eden Kamiloğlu, “Enerji, işçilik, gübre, ilaç gibi maliyetlerimiz sürekli artıyor. Ama kur korumalı mevduat nedeniyle döviz aynı yerde kalıyor. Bu şekilde devam ederse kendi sektörümüz için söylüyorum, ihracatçımız zarar etmeye başlayacak. Bu nedenle buna tedbir alınması lazım. Tarımsal ürünlere özel bir kur uygulanabilir” şeklinde konuştu.

Kamiloğlu, en önemli ihracat pazarlarının Almanya başta olmak üzere Birleşik Devletler, Hollanda, Irak, Birleşik Krallık, Yunanistan, Bulgaristan, İsrail, Rusya Federasyonu ve Belçika olduğunu ifade etti.

Kamiloğlu, UMSMİB’in yaptığı ihracatta ön plana çıkan ürünleri ise şöyle sıraladı:

Meyve Bitki Parçaları Konserveleri Sirkeli, Dondurulmuş Sebzeler, Gazlı Sular-Maden Suları ve Gazozlar, Dondurulmuş Meyveler, Bira, Turunçgil Konserveleri Alkollü Alkolsüz Tatlandırılmış, Karışık Haldeki Meyve ve Sebze Suları, Patates Konserveleri Dondurulmuş, Sular Buz ve Kar ve Domates Salçası.

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçı Birliği olarak, 2021 yılında gerçekleştirdikleri projelere de değinen Kamiloğlu, “Gıda işleme alanında sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik eğitim programında birliğimiz ortak olarak yer alıyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2019 Yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında “Bursa Osmangazi Hamidiye Mesleki Anadolu ve Teknik Lisesi” tarafından sunulan “Gıda İşleme ve Teknoloji Odaklı Eğitim Kariyer Merkezi” başlıklı proje ile gençlerimizin eğitim almalarını ve sektörümüzde istihdam edilmesine destek veriyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner75