Ulutek’e “kiraları düşürün” çağrısı

Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren işletmeler, kira fiyatlarından yakınıyor.

Ulutek’e “kiraları düşürün” çağrısı

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde Türkiye’nin 17.Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurulan Ulutek’te bulunan 120 firma, ülke sanayisinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması amacıyla teknolojik bilgi üretiyor. 

Ancak firmalar, kira fiyatlarından yana dertli. 2018’de 63 TL olan metrekare fiyatı bu yıl yapılan zamla birlikte 74.34 TL’ye çıktı. Diğer teknoloji geliştirme bölgelerinde ise fiyatlar Ulutek’e göre daha düşük. İstanbul ve Kocaeli Teknopark’ta metrekare birim fiyatı 56 TL, Eskişehir’de ise 32 TL.  Kocaeli’de bu yıl için henüz zam oranı belirlenmemiş. Dokuz Eylül Teknopark yüzde 10 zam yaparken, Manisa Teknopark zam yapmama kararı almış.

Ulutek’teki firmalar, en yüksek kira bedelinin kendi bölgelerinde olduğunu dile getirerek, “Kiralar AVM’ler ile yarışıyor. KDV avantajımız var ama kiralar bizi zorluyor. Bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Manisadan
Manisadan - 3 yıl Önce

İlk önce belirtmeliyim Manisa Ticaret odası destek veriyor. Ayrıca Teknokent müdürü ARGE firmalarını destekliyor ve her zaman yanında. Kar amacı gütmeyen bir idari kadro var. Tek amacı ülke ekonomisine yeni teknolojiler ile destek vermek. Ulutek yönetimi sanırım AVM mantığı ile çalışıyor.