Uçuşa geçen altın hakkında çok kritik tahmin

Gram altın, küresel altın fiyatlarının yüksek seviyelerde tutunması ve Dolar/TL 'deki yükselişin faiz kararı öncesinde devam etmesiyle 650 TL'nin üzerini gördü. Ons altın ise 1.865 dolar civarında işlem görüyor. Uzmanlar ise altın fiyatlarıyla ilgili flaş bir tahminde bulunuldu.

Uçuşa geçen altın hakkında çok kritik tahmin

Gram altın, küresel altın fiyatlarının yüksek seviyelerde tutunması ve Dolar/TL 'deki yükselişin faiz kararı öncesinde devam etmesiyle 650 TL'nin üzerini gördü. Gram altın an itibarıyla 643 liradan işlem görüyor.

Küresel altın fiyatları ise Fed politika yapıcılarının yükselen enflasyona nasıl cevap verileceğine ilişkin yorumlarıyla 1.860 doların üzerinde işlem görüyor.

Gram altın, Kasım başından beri 100 TL'ye yakın artış kaydederek 550 TL'den 650 TL'ye tırmandı. Bu dönemde altın fiyatları yüzde 4 yükseliş kaydederken dolar kuru yüzde 14'e yakın yükseldi.

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz açıklamalarıyla çarşamba gününü yüzde 3 civarında yükselişle kapatırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde sabah saatlerinde 10,96'yı görerek rekor tazeledi.

Türk lirası hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 8'e yakın değer kaybederek dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. İkinci sırada ise yüzde 3 düşüşle Şili pesosu geliyor.

Ons altın yeni haftaya düşüşle 1.857 dolar civarında başladıktan sonra salı günü 1.875 doların üzerine tırmanmıştı. Sonrasında Fed politika yapıcılarının yorumlarıyla hızlı bir gerileme kaydeden değerli metal, perşembe günü 1.865 dolar civarında işlem görüyor.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, salı günü yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası Fed'in fiyat baskısından kaynaklı risklere karşı daha agresif olması gerektiğini söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise sorun yaratsa dahi Fed'in yükselen enflasyona aşırı tepki vermemesi gerektiğini çünkü bunun geçici olduğunu belirtmişti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de net olmayan bir para politikasının riskli olacağını dile getirmişti.

İslam Memiş sosyal medyadan yaptığı paylaşımda yatırımcıları altın ve dolar konusunda uyardı. "2021 yılına 451 liradan başlayan altının gram fiyatı 623 liraya yükseldi." diyen İslam Memiş, "580-585 lira aralığına kadar bir düzeltme gelmeden panik yapmamalı. Dövizde de aynı. Zamanında alınmayan tedbirler yerine paniğe bırakmamalı." diyerek yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Öte yandan altın yorumlarıyla tanınan Nasrullah Ayan aylar önce gram altın için 640 TL hedef fiyat vermişti. Altının kısa vadede 640 TL üstüne atmasını beklediğini söylemişti. Uzman Cihat Çiçek ise 1.000 TL hedef fiyatla zirveyi göstermişti.

YORUM EKLE

banner75