Türkiye'deki fikri mülkiyet ekosistemi İtalyanlara anlatıldı

Confindustria (İtalya'daki Tüm Hizmet ve Üretim Şirketlerinin Çatı Kuruluşu) ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi katkılarıyla “Türkiye'de Fikri Mülkiyet ve Patentlerin Korunması” Webinar’ı gerçekleştirildi.

Türkiye'deki fikri mülkiyet ekosistemi İtalyanlara anlatıldı

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı Erdem Kaya, TÜSİAD Ar-Ge ve Fikri Haklar Çalışma Grubu Başkanı Devrim Özaydın’ın da konuşmacı olarak yer aldığı webinara çok sayıda kişi katıldı. Webinarda ülkemizin Fikri Mülkiyet Ekosistemi özellikle yenilenebilir enerji ve ICT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) alanları özelinde ele alındı.

Moderatörlüğünü Confindustria Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Letizia Pizzi’nin yaptığı etkinlik, Cumhurbaşkalığı Yatırım Ofisi Koordinatörü Yasemin Esenlik’in açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından Türkiye Sınai Mülkiyet alanındaki son gelişmeleri paylaşan TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan, ilgili güncel istatistikleri de katılımcılara aktardı. Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı Erdem Kaya da konuşmasında Türkiye’deki patente dayalı kurumlar vergisi istisnası uygulamasının detaylarını ele aldı. Sınai mülkiyetin stratejik olarak önemine değinen Kaya, Türkiye’de sınai mülkiyetle alakalı diğer teşvik ve desteklerden de bahsetti.

Etkinliğin devamında Türkiye Cumhuriyeti Yatırım Ofisi Başkanlığı Ülke Danışmanı Gino Costa, Türkiye'deki inovasyon sistemini, TÜSİAD Fikri Haklar ve Ar-Ge Çalışma Grubu Başkanı Devrim Özaydın ise patent ve Ar-Ge alanında işbirliği fırsatlarına vurgu yaptı. İtalyan Ticaret Ajansı İstanbul Ofisi Sahtecilikle Mücadele ve Ticaret Engelleri Masası Başkanı Meryem İpeklioğlu da sınai mülkiyet kaynaklı ihtilafların ülkemizin hukuk sisteminde nasıl çözüme kavuşturulduğunu ana hatlarıyla katılımcılarla paylaştı. Webinar soru-cevap oturumu ile sona erdi.

YORUM EKLE

banner69

banner75