Türkay, gıdadaki yükselişe dikkat çekti

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, Kasım ayı enflasyonunun beklenenden yüksek çıkmasını, “Koşullar giderek ağırlaşıyor, ancak zorluklardan çözümler üreten bir toplum olduğumuzun bilinciyle hareket etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkay, gıdadaki yükselişe dikkat çekti

BUSİAD Başkanı Türkay, yüzde 2.30 gibi aylık enflasyon oranın çok yüksek olduğunu, yıllık enflasyonun ise 14.03 çıktığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Hep söylediğimiz gibi gıda bizim için vazgeçilmez bir sektör. Gıdadaki enflasyon aylık yüzde 4.16, yıllık yüzde 21.08 gibi toplam enflasyon değerlerinin üstünde. Bu durum, kuraklık ve pandemi ile birleşince önümüzdeki en önemli sektörün gıda olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Acil olarak ekilmeyen tek bir karış tarla, hayvan otlamayan tek bir metrekare mera bırakılmamalı, Tarım ve hayvancılık sadece bugün için değil gelecek için de stratejik ve vazgeçilmez olarak kabul edilip desteklenmeli. Tarıma verilen destek aslında herkese verilen destektir. Bunu en güzel enflasyon rakamlarında göreceğiz. Bolluk, enflasyonu aşağı çekecek, hatta ihracatı artıracak ve cari açığı da indirecek en büyük gücümüz olacaktır. ”

BUSİAD Başkanı Türkay, devletin böyle günlerde kendini göstermesi gerektiğini kaydederek, “Piyasa düzenleyici görevini üstlenecek olan devlet, hibelerle çarkların dönmesini sağlamalı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 13:41
YORUM EKLE

banner69

banner75